راهنمای کامل خرید بهترین آیفون تصویری مناسب منزل

یک عدد پنل تصویر که در ورودی یک ساختمان نصب شده است و مردی در حال زدن دکمه آن می‌باشد و زنی در حال پاسخ دادن به مانیتور آیفون تصویری است.

به صورت کلی تمامی آیفون تصویری ها از یک پنل و مانیتور تشکیل شده اند. برای خرید یک سیستم آیفون تصویری، لازم است که ابتدا راهنمای خرید آیفون تصویری را بررسی کرد و با انواع پنل و مانیتور و اینکه هریک از آن ها مناسب چه سبک منزل و ساختمانی هستند آشنا شد تا در نهایت بتوان با توجه به نیاز خود بهترین آیفون تصویری را تهیه کرد.

راهنمای خرید پنل آیفون تصویری

پنل ها در خارج از منزل نصب می‌شوند و به واسطه آن ها می‌توان زنگ واحد را به صدا در آورد. شرکت های تولیدکننده برای اینکه بتوانند به اکثر نیاز ها پاسخ دهند، پنل های خود را از لحاظ ظاهری و نحوه عملکرد به شیوه های مختلفی تولید کرده اند.

پنل دکمه شاسی یا دکمه لمسی

دکمه های قرار گرفته بر روی پنل ها، به دو صورت شاسی و لمسی عمل می‌کنند. پنل های لمسی دارای ظاهر زیباتری هستند و در اکثر موارد قیمت ها در مقایسه با پنل های شاسی گران تر می‌باشد. انتخاب اینکه پنل درب ورودی ساختمان افراد شاسی یا لمسی باشد به نظر شخصی افراد مربوط است. پنل های دکمه لمسی و دکمه لمسی از لحاظ فناوری تفاوتی با یکدیگر ندارد و تنها فرق آن ها در ظاهر است.

پنل RFID

پنل های RFID با عنوان پنل کارتخوان نیز شناخته می‌شوند و به واسطه فرکانس عمل می‌کنند. این مدل پنل ها از یک سری تگ یا کارت های خاص پشتیبانی می‌کنند که با ذخیره کردن آن ها در داخل پنل، اعضای ساختمان می‌توانند با قرار دادن کارت یا تگ خود در مقابل پنل، درب ساختمان را بدون استفاده از کلید باز کنند. استفاده از پنل های کارتخوان هیچ محدودیتی ندارد و این اعضای ساختمان هستند که باید تصمیم بگیرند تمایل به تهیه این مدل پنل ها دارند و یا اینکه پنل های معمولی را ترجیح می‌دهند.

یک زن به واسطه یک تگ دارد پنل RFID را باز می‌کند. | برقیجات

پنل کدینگ یا غیر کدینگ

بر روی پنل ها کدینگ اعداد ۰ تا ۹ قرار گرفته اند و برای زدن زنگ هر واحد باید به واسطه این اعداد، واحد مد نظر را شماره گیری کرد. در پنل های غیر کدینگ، به ازای هر واحد بر روی پنل دکمه ای جداگانه قرار دارد، افراد هنگام خرید یک پنل غیر کدینگ باید دقت کنند که مناسب چند واحد است. عموما برای ساختمان های بیشتر از ۱۰ واحد پنل های کدینگ توصیه می‌شوند، چون در مقایسه با غیر کدینگ ها نصب راحت تری دارند و ظاهر آن ها ساده تر می‌باشد. به فرض مثال، برای یک برج ۷۰ واحدی استفاده از پنل های غیر کدینگ باعث شلوغ شدن جلوی ساختمان می‌شود ولی پنل های کدینگ به راحتی تا ۲۰۰ واحد و حتی بیشتر را می‌توانند پشتیبانی کنند. پنل های کدینگ و غیر کدینگ می‌توانند لمسی و یا دکمه شاسی باشد.

راهنمای خرید مانیتور آیفون تصویری

در یک سیستم آیفون، مانیتور تصویری یکی دیگر از بخش های اصلی است. از آنجایی که مانیتور ها در داخل واحد نصب می‌شوند، افراد برای خرید و انتخاب آن حق انتخاب بیشتری دارند. هر فرد با توجه به سلایق و نیاز خود می‌تواند مانیتوری را انتخاب کند که باب میل او است. در ادامه به مواردی که هنگام خرید یک مانیتور باید به آن توجه کرد اشاره می‌شود.

داشتن ارتباط داخلی یا بدون ارتباط داخلی

یکی از قابلیت هایی که برخی از مانیتور ها از آن پشتیبانی می‌کنند، عملکرد ارتباط داخلی (intercom) می‌باشد. با کمک ارتباط داخلی می‌توان با سایر واحد ها و بخش نگهبانی تماس گرفت و مکالمه داشت. برای ساختمان های نسبتا بزرگ و پرجمعیت این ویژگی می‌تواند کارآمد باشد اما به شرط اینکه تمامی مانیتور های نصب شده داخل واحد ها دارای قابلیت ارتباط داخلی باشند.

حافظه دار یا بدون حافظه

دسته ای دیگر از مانیتور ها کارت حافظه خور هستند و با هر بار زنگ خوردن، می‌توانند از چهره افراد عکس و فیلم تهیه کنند. با انجام برخی تغییرات بر روی این مدل مانیتور ها، می‌توان تعیین کرد که مدت زمان ذخیره فیلم یا تعداد عکس ها چه مقدار باشد. این ویژگی کمک می‌کند تا صاحبخانه بعدا بتواند به تصاویر افرادی که در غیاب او زنگ واحد را زده اند دسترسی داشته باشند.

داشتن یا نداشتن ارتباط با جک پارکینگ یا آسانسور

اگر برای افراد مهم است که بدون استفاده از ریموت هم بتوانند از داخل منزل درب پارکینگ را باز کنند و یا قبل از ترک منزل، آسانسور ساختمان را فرا بخوانند که معطل آمدن آن نشوند، مانیتور های دارای قابلیت فراخوان آسانسور و باز کردن درب پارکینگ گزینه مناسبی می‌باشند. برخی از مانیتور ها تنها قابلیت باز کردن درب پارکینگ و یا صرفا فراخوان آسانسور دارند و دسته ای دیگر از هر دو قابلیت به صورت همزمان پشتیبانی می‌کنند. معمولا شرکت های تولیدکننده، تعداد کمی از مانیتور های خود را به این قابلیت مجهز می‌کنند و اکثر مانیتور های آن ها به طور کلی قابلیت فراخوان آسانسور و باز کردن درب پارکینگ ندارند.

اتصال به دو پنل یا دوربین مداربسته

مانیتور ها می‌توانند دارای یک، دو و یا بیشتر از دو ورودی باشند. مانیتور های دارای چند ورودی، این قابلیت را دارند تا برای ساختمان هایی که دارای دو درب و پنل هستند استفاده شوند و تصاویر هر دو پنل را به صورت همزمان نشان دهند، این مدل مانیتور ها نیز می‌توانند یکی از ورودی های خود به پنل اختصاص دهند و سایر ورودی های آن ها برای نشان دادن تصاویر دوربین مداربسته ساختمان به کار گرفته شود. افرادی که تمایل دارند به صورت مدام به تصاویر دوربین امنیتی ساختمان دسترسی داشته باشند یا ساکنین ساختمان های دارای دو درب ورود و خروج و پنل،‌ باید به فکر تهیه مانیتور تصویری با بیشتر از یک ورودی باشند.

یک پنل چند ورودی که در حال نشان دادن تصاویر یک دوربین مداربسته است.

دکمه لمسی، تمام لمسی یا دکمه ای بودن

برای کار کردن با مانیتور و باز کردن درب و استفاده از سایر قابلیت های آن، لازم است تا به واسطه دکمه ها این کار را انجام داد. مانیتور ها از لحاظ عملکرد به سه دسته دکمه لمسی، دکمه شاسی و تمام لمسی تقسیم می‌شوند. در بیشتر موارد، مدل های تمام لمسی نسبت به دکمه لمسی و دکمه شاسی گران تر هستند و ظاهر زیباتری دارند. این مسئله کاملا اختیاری و به سلیقه افراد بستگی دارد که کدام یک را انتخاب کنند.

شکل و ظاهر و ابعاد

شرکت های تولیدکننده، مانیتور های خود را در ابعاد مختلف از ۳ اینچ تا ۱۰ اینچ تولید می‌کنند. نمایشگر برخی از مانیتور ها به حالت افقی و برخی دیگر به حالت عمودی می‌باشد. به صورت کلی، اکثر تولیدکنندگان، مانیتور های ۱۰ اینچ خود را با قابلیت های بیشتری تولید می‌کنند و قیمت آن ها نیز بالاتر می‌باشد. برای افرادی که زیبایی کار اولویت آن ها است، پنل های ۱۰ اینچ توصیه می‌شوند.

کنترل از راه دور

برخی از مانیتور ها می‌توانند به وای فای متصل شوند، این مسئله این امکان را فراهم می‌کنند تا افراد بتوانند حتی در خارج از منزل هم نسبت به زنگ خوردن مانیتور خود مطلع باشند و پاسخ آن را بدهند و حتی درب را باز کنند. مانیتور های وای فای دار برای افرادی که بیشتر موارد منزل نیستند و شاغل ها گزینه مناسبی می‌باشند.

برترین برند و مدل های آیفون تصویری در بازار

قیمت و کیفیت همواره دو عاملی هستند که می‌توانند موجب موفقیت یک برند شوند. برخی از شرکت های تولید کننده با تولید آیفون های تصویری با کیفیت و پیگیری مستمر تکنولوژی توانسته اند فروش و موقعیت مناسبی را برای خود کسب کنند. در ادامه برخی از این برند ها به همراه پرفروش ترین مدل های آن ها معرفی خواهند شد که از میان آن ها آیفون سیماران و آیفون الکتروپیک تا حدودی محبوب ترین و پرفروش ترین برند‌های بازار هستند.

  • سیماران

پرفروش ترین مانیتور های سیماران، مدل های 43FL و 72TKM ( مقرون به صرفه، دارای حداقل امکانات) می‌باشد و
محبوب ترین پنل آن، سِری فرداد ( دارای امکانات مورد نیاز یک پنل) به شمار می‌رود.

  • تابا

پرفروش ترین مانیتور تابا، مدل TVD-5-43 (اقتصادی ترین دربازکن تصویری تابا) و TVD-1035 ( دارای حافظه داخلی) است و
محبوب ترین پنل، سِری سپهر ( قابل استفاده برای ساختمان های 1 تا 20 واحدی) می‌باشد

  • الکتروپیک

پرفروش ترین مانیتور این برند،  مدل ۱۲۸۶ و مدل ۸۹۷ ( حافظه دار، اتصال به دو پنل و یک دوربین مداربسته) است و
محبوب ترین پنل آن، سِری ۱۰۸۶ (قیمت مناسب) می‌باشد.

قیمت محبوب ترین و پرفروش ترین آیفون تصویری

به علت وجود اختلاف قیمت میان مدل های هر برند و نوسانات بازار، نمی‌توان برای آن ها قیمتی مشخص را بیان کرد. معمولا مانیتور های لمسی که دارای حافظه و نمایشگر بزرگ می‌باشند، قیمت بیشتری دارند. پنل های کدینگ و کارتخوان نیز در مقایسه با سایر پنل ها گران تر هستند. برای افرادی که سعی دارند با کمترین هزینه یک درب باز کن تصویری تهیه کنند، مانیتور های بدون حافظه با نمایشگر کوچک و پنل های تصویری ساده دکمه شاسی می‌توانند گزینه مناسبی باشد.

راهنمای خرید لوازم جانبی مورد نیاز آیفون

برای راه اندازی و نصب پنل و مانیتور به برخی ملزومات احتیاج است که وجود آن ها ضروری می‌باشد. افراد هنگام خرید این وسایل باید به هزینه لوازم جانبی آن ها نیز توجه داشته باشند.

تغذیه

برق آیفون تصویری به واسطه تغذیه انجام می‌شود. تمامی عملکرد های پنل مانند صدا، تصویر و زنگ به برق احتیاج دارند. تمامی پنل های غیر کدینگ نیازمند یک منبع تغذیه هستند. در پنل های کدینگ، به علت اینکه دیکودر نصب شده بر روی پنل برق نسبتا زیادی استفاده می‌کند، معمولا از دو عدد منبع تغذیه استفاده می‌شود.

دیکودر

از دیکودر در پنل های کدینگ استفاده می‌شود. در واقع دیکودر یک واسطه بین پنل و مانیتور می‌باشد و وظیفه آن رمزگشایی کد های داده شده به پنل مانند صدای زنگ، انتقال صدا و تصویر است. شرکت های تولید کننده، علاوه بر پنل کدینگ، دیکودر نیز تولید می‌کنند. تعداد کانال های دیکودر هر شرکت متفاوت است، هر یک از کانال های دیکودر مخصوص ارسال دستوراتی همچون صدا، تصویر و زنگ به یک واحد هستند.

تگ و کارت

پنل های RFID، برای کار کردن به تگ و کارت خاص خود احتیاج دارند. معمولا پنل های کارتخوان هر شرکت، تنها قابلیت خواندن فرکانس تگ و کارت های برند خود را دارند.

سوئیچر

هنگام نصب آیفون تصویری، از هر مانیتور چند عدد سیم به پشت پنل کشیده می‌شود. در برخی موارد ممکن است که این سیم ها روی یکدیگر نویز بیندازند و موجب افت کیفیت شوند، سوئیچر ها هر تعداد رشته سیم که از مانیتور خارج شود را به یک سیم تبدیل و در نهایت آن را به سمت پنل منتقل می‌کنند. سوئیچر از شلوغ شدن سیم ها و ایجاد نویز جلوگیری می‌کند.

ملزومات و لوازم جانبی که برای یک نصب یک آیفون تصویری ضروری هستند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد تا راهنمای خرید آیفون تصویری به صورت جامع مورد بررسی قرار گیرد. در بیشتر موارد برای خرید درب باز کن تصویری، هزینه پنل میان تمام ساکنین تقسیم می‌شود ولی برای تهیه مانیتور هر واحد باید هر فرد شخصا کل هزینه آن را بپردازد. اتفاق نظر تمام ساکنین بر سر مسئله پنل بسیار مهم می‌باشد چرا که پنل، یک دستگاه مشترک میان تمام واحد ها است. در آخر باید به این نکته اشاره داشت که مانیتور و پنل هردو باید از یک برند تهیه شوند، در غیر این صورت ممکن است که عملکرد آیفون تصویری به مشکل بخورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist