نکات مهم هنگام خرید دستگاه آبمیوه گیری خانگی

یک عدد دستگاه آبمیوه گیری که بر روی یک میز قراره گرفته است.

در اکثر منازل، وجود یک آبمیوه گیری می‌‌تواند در فصول مختلف سال به ویژه تابستان به افراد کمک کند تا بتوانند در منزل میوه های مختلف را آبگیری کنند. تهیه یک دستگاه آبمیوه گیری خانگی باعث می‌شود تا اعضای خانواده یک نوشیدنی سالم و تازه مصرف کنند و میزان استفاده از نوشیدنی های صنعتی که عمدتا با شکر ترکیب می‌شوند کاهش یابد. در ادامه چند مورد از موارد لازم هنگام خرید آبمیوه گیری، انواع و قیمت آن ها مورد بررسی قرار می‌گیرند تا به افراد برای خرید این دستگاه نوشیدنی ساز کمک کنند.

انواع آبمیوه گیری بر اساس فناوری

دستگاه های آبمیوه گیری خانگی به صورت کلی در سه نوع گریز از مرکز، کند و دنده دوقلو به بازار عرضه می‌شوند. هریک از انواع آبمیوه گیری دارای ویژگی خاص خود هستند و نسبت به دیگری متمایز می‌باشند.

  • آبمیوه گیری گریز از مرکز

این مدل دستگاه ها دارای یک تیغه در حال گردش می‌باشند که در مرکز آبمیوه گیری قرار دارد، با گذاشتن میوه ها بر روی این تیغه، آب آن ها گرفته می‌شود. سرعت گردش این تیغه در هر مدل متفاوت است و می‌تواند از ۱۵۰۰ دور در دقیقه به بالا باشد.

  • آبمیوه گیری کند

دارای یک قطعه مارپیچ شکل هستند که داخل یک استوانه قرار دارد، میوه ها به داخل استوانه ریخته می‌شوند و سپس این قطعه مارپیچ با سرعت ۸۰ الی ۱۵۰ دور در دقیقه، به آرامی آب میوه ها را می‌گیرد.

  • آبمیوه گیری دنده دوقلو

از دو عدد دنده استوانه ای شکل تشکیل شده اند که میوه ها و سبزیجات با قرار گرفتن بین آن ها به خوبی له و آبگیری می‌شوند. این مدل آبمیوه گیری ها در مقایسه با گریز از مرکز و کند بهتر می‌توانند آب سبزیجات را بگیرند.

انواع آبمیوه گیری خانگی که در کنار یکدیگر قرار دارند.

انواع آبمیوه گیری بر اساس تعداد عملکرد

دستگاه های آبمیوه گیری می‌توانند تک کاره یا چند کاره باشند. مدل های تک کاره تنها قابلیت آبگیری میوه و سبزیجات دارند، اما آبمیوه گیری های چند کاره می‌توانند عملکرد های دیگر نیز داشته باشند. مدل های چندکاره می‌توانند سه یا چهار کاره باشند و مواردی همچون مخلوط، آسیاب و خرد کردن را نیز انجام دهند.

  • تک کاره: تنها قابلیت آبمیوه گیری دارد؛
  • چند کاره: علاوه بر آبمیوه گیری، می‌تواند خرد کردن، مخلوط کردن و آسیاب را نیز بر عهده بگیرند.

راهنمای خرید آبمیوه گیری

یک دستگاه آبمیوه گیری دارای قطعات و اجزای بسیاری است که هر یک از آن ها به صورت جداگانه می‌توانند عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار دهند. در ادامه مواردی که می‌توانند بر کارکرد و طول عمر آبمیوه گیری موثر باشند مورد بررسی قرار می‌گیرند تا افراد حین خرید بدانند که دقیقا باید روی چه بخش هایی از یک آبمیوه گیری تمرکز بیشتری کنند.

جنس بدنه و جنس تیغه

تیغه اصلی ترین بخشی است که به واسطه آن آب میوه و سبزیجات گرفته می‌شود. جنس ها می‌تواند از فلز، فولاد یا استیل باشد. بهترین گزینه برای تیغه آبمیوه گیری جنس استیل ضد زنگ می‌باشد که در برابر رطوبت مقاوم بوده و طول عمر بیشتری دارد.

بدنه آبمیوه گیری با ظاهر آن در ارتباط است، بدنه قوی و با دوام باعث می‌شود تا ظاهر دستگاه حفظ شود و به آسانی دچار خط و خش نشود. به صورت کلی برای آبمیوه گیری ها از بدنه استیل، شیشه، پلاستیک و در برخی موارد آلومینیوم استفاده می‌شود. استیل و آلومینیوم در مقایسه با سایر جنس ها مقاومت بالاتر و خط و خش پذیری کمتری دارند. برخی از بدنه های پلاستیکی بعد از چندبار کار کردن رنگ می‌گیرند و کدر می‌شوند.

قدرت موتور

توان مصرفی یک دستگاه آبمیوه گیری بیان کننده قدرت موتور آن می‌باشد که با واحد وات سنجیده می‌شود. قدرت موتور یک آبمیوه گیری می‌تواند تا حد بسیاری تعیین کند که مقدار بازدهی آن چقدر است. هرچقدر که وات دستگاه بیشتر باشد مسلما سرعت چرخش و بازدهی آن نیز بالاتر است. یکی از معیار های یک دستگاه آبمیوه گیری خوب این است که بعد از آبگیری، تفاله ها نسبتا خشک باشند و آبی داخل آن ها باقی نماند.

حجم صدا

دستگاه های آبمیوه گیری با توجه به نوع (گریز از مرکز، دنده دوقلو و کند) و سرعت گردش در دقیقه ای که دارند، دارای حجم صدای مختلفی هستند. هرچقدر که میزان گردش در دقیقه (RPM) آن ها بیشتر باشد، مسلما حجم صدای خروجی آن ها نیز بیشتر است. معمولا آبمیوه گیری های گریز از مرکز در مقایسه دنده دوقلو و کند ها دارای سرعت گردش بیشتری در دقیقه هستند که همین مسئله باعث می‌شود تا حجم صدای بالاتری داشته باشند.

اندازه دهانه ورودی

دهانه یک آبمیوه گیری قسمتی است که میوه و سبزیجات از آن داخل دستگاه و سپس به سمت تیغه هدایت می‌شوند. معمولا دهانه ورودی یک آبمیوه گیری دایره شکل می‌باشد و قطر و اندازه آن در هر مدل دستگاه متفاوت است. بهترین سایز برای اندازه دهانه ورودی یک آبمیوه گیری خانگی بین ۷.۵ الی ۸ سانتی متر است. در این ابعاد معمولا میوه ها به صورت کامل بدون خرد شدن می‌توانند وارد دستگاه شوند.

فردی در حال وارد کردن یک سیب کامل به دستگاه آبمیوه گیری می‌باشد. | مجله برقیجات

تنظیم درجه سرعت

برخی از موتور ها از چندین سرعت پشتیبانی می‌کنند، سرعت یک آبمیوه گیری روی RPM (سرعت گردش در دقیقه) آن تاثیر دارد. یک دستگاه آبمیوه گیری خوب باید دارای چند درجه سرعت باشد که افراد با توجه به نوع میوه و سبزیجات بتوانند آن را تنظیم کنند.

پایه لرزش گیر

هنگامی که دستگاه در حال کار کردن است، به خاطر لرزش بدنه احتمال اینکه آبمیوه گیری به جلو حرکت کند زیاد است. پایه های ضد لغزش معمولا دارای چند عدد قطعه پلاستیکی می‌باشند که باعث محکم ایستادن و عدم حرکت دستگاه می‌شوند.

ظرفیت مخزن تفاله و آبمیوه

برای اینکه افراد بدانند یک آبمیوه گیری تا چه حد آبمیوه و تفاله می‌تواند در خود جای دهد، باید به ظرفیت مخزن تفاله و آبمیوه آن دقت کنند که با واحد لیتر بیان می‌شود. مخزن آبمیوه ۰.۵ تا ۰۷ لیتر برای خانوار های دو نفره، ۰.۷ تا ۱ لیتر برای خانواده های سه نفر و بیشتر از ۱ لیتر مناسب خانواده های چهار نفره و بیشتر می‌باشد. از آنجایی که حجم تفاله ها بیشتر از آبمیوه است، معمولا مخزن تفاله یک آبمیوه گیری، حجم بیشتری را در خود جای می‌دهد. مخزن های تفاله ۱ تا ۱.۵ برای استفاده های کم، ۱.۵ تا ۲ لیتر برای نیاز های متوسط و بیشتر از ۲ لیتر برای تهیه حجم زیاد آبمیوه بوده و نیاز کمتر به تخلیه مخزن دارد.

سیستم ایمنی

برخی از آبمیوه گیری ها در صورت بالا رفتن بیش از حد دما، به منظور جلوگیری از آسیب به موتور به صورت خودکار خاموش می‌شوند. این قابلیت به افزایش طول عمر دستگاه کمک و از خراب شدن قطعات و سوختن موتور جلوگیری می‌کند.

گارانتی

دستگاهی که دارای گارانتی باشد در صورت خراب شدن یا وجود هر نوع مشکل توسط شرکت ضمانت کننده تعمیر می‌شود. البته هنگام خرید باید دقت کرد که گارانتی دستگاه مطمئن باشد و در دسته شرکت های متفرقه قرار نگیرد. معمولا برند های قوی، محصولات خود را گارانتی می‌کنند.

جداسازی قطعات و شست و شو

یک دستگاه آبمیوه گیری خوب باید این قابلیت را داشته باشد که قطعات آن به خوبی از یکدیگر جدا شوند و بتوان تمامی قسمت های آن ها رای شست و شو داد. به علت حساسیت بالای میوه و سبزیجات نسبت به کپک، در صورت باقی ماندن آن ها در داخل دستگاه زود خراب می‌شوند.

فردی در حال شستن قطعات یک دستگاه آبمیوه گیری می‌باشد.

برترین برند های آبمیوه گیری

برند و شرکت سازنده هر وسیله، تا حدودی نشان دهنده اصالت آن می‌باشد. برند های مطرح بازار به علت اینکه شناخته شده تر هستند همواره در تلاش می‌باشند تا کالاهای تولید آن ها با بهترین کیفیت و قطعات باشد که بتوانند مشتریان خود را حفظ کنند. در حال حاضر از میان شرکت های ایرانی میگل، پارس خزر، تولیپس و ویداس در مقایسه با سایر برند های داخلی بهتر عمل می‌کنند. برند های بوش، فیلیپس، گوسونیک و پاناسونیک نیز از برترین های خارجی در زمینه تولید لوازم خانگی و آبمیوه گیری خانگی هستند.

راهنمای قیمت آبمیوه گیری در بازار

در قسمت راهنمای خرید آبمیوه گیری جزئیات بسیاری بیان شد که هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد. هر یک از این بخش به صورت مستقل بر روی عملکرد و سطح رضایت مشتری و در نتیجه قیمت نهایی تاثیرگذار هستند، از این جنبه نمی‌توان برای همه آن ها یک رنج قیمتی یکسان بیان کرد. به صورت کلی، اکثر آبمیوه گیری های خارجی در مقایسه با برند های ایرانی گران تر هستند و بهای تمام شده آن ها بالاتر می‌باشد. برند های ایرانی به علت اینکه تولید داخل هستند و با توجه به شرایط بازار تولید می‌شوند، دارای رنج قیمتی وسیع تری می‌باشند و برای هر نوع بودجه پاسخگو می‌باشند.

یک عدد دستگاه آبمیوه گیری با بدنه ای مشکی و طوسی که در گوشه آشپزخانه قرار دارد.

نتیجه گیری

علاوه بر بررسی مشخصات و قطعات، یکی از نکات مهم در خرید آبمیوه گیری بررسی نظرات کاربران و رتبه بندی آن ها و مراجعه به پرفروش ترین مدل های آبمیوه گیری در سایت های فروشگاهی است. خریدارانی که در شبکه های مجازی درباره یک محصول مانند آبمیوه گیری خانگی نظر می‌دهند، از نزدیک از آن استفاده کرده اند و بیشتر از آنچه که در مشخصات فنی یا کاتالوگ یک دستگاه نوشته شده است، نقاط ضعف و قوت آن را می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist