معرفی انواع آبمیوه گیری خانگی به همراه ویژگی های آنها (راهنمای جامع)

انواع آبمیوه گیری خانگی که هرکدام دارای عملکردی متفاوت هستند.

با توجه به تولید انواع آبمیوه گیری خانگی در عملکرد و کارکرد های متفاوت، آشنایی با ویژگی و قابلیت های آن ها می‌تواند تجربه خرید خوبی را برای ما رقم بزند. بسیاری از افراد علاقه‌مند‌ هستند و ترجیح می‌دهند تا به جای مصرف آبمیوه های مصنوعی، خودشان در منزل آبِ میوه و سبزیجات طبیعی را بگیرند و میل کنند، در این صورت سیستم تغذیه سالم تری را برای خود ترتیب می‌دهند.

آبمیوه گیری چیست؟

دستگاه آبمیوه گیری یکی از وسایل برقی آشپزخانه و از انواع نوشیدنی ساز می‌باشد که وظیفه آن استخراج آب میوه ها و سبزیجات است. این دستگاه می‌تواند برای استفاده های خانگی یا صنعتی تولید شود که مسلما از لحاظ قدرت موتور و سایر ویژگی ها در میان این دو تفاوت هایی وجود دارد. دستگاه های آبمیوه گیری خانگی از لحاظ عملکرد و کارایی به چند دسته تقسیم می‌شوند.

فردی در حال تهیه آب پرتقال به وسیله دستگاه آبمیوه گیری می‌باشد.

انواع آبمیوه گیری خانگی بر اساس عملکرد

منظور از عملکرد، اشاره به نحوه آبگیری این دستگاه ها است.  آبمیوه گیری برقی خانگی توسط برند های مختلف در سه عملکرد تند، کند و دنده دوقلو تولید می‌شوند.

آبمیوه گیری تند

این مدل دستگاه با عنوان آبمیوه گیری گریز از مرکز نیز شناخته می‌شود. از جمله لوازم اصلی این آبمیوه گیری، یک صافی و تیغه می‌باشد. هنگامی که میوه‌ها درون محفظه ریخته می‌شوند، تیغه با سرعتی حدود 10000 تا 25000 دور در دقیقه می‌چرخد و با کشیدن و فشردن میوه ها به صافی، آب آن ها را استخراج می‌کند که در نتیجه آب جدا شده از میوه ها از میان یک الک توری ریز عبور می‌کند و فیلتر می‌گردد. باید این نکته را در نظر داشت که به علت سریع بودن این دستگاه، مایعات استخراج شده دارای حجم کف زیادی هستند که ممکن است برای برخی از افراد خوشایند نباشد.

فیلتر و تیغه دستگاه آبمیوه گیری گریز از مرکز
فیلتر و تیغه آبمیوه گیری گریز از مرکز

آبمیوه گیری کند

آبمیوه گیری های کند دارای یک تیغه مارپیچ شکل و تیز هستند. با ورود میوه ها یا سبزیجات از دهانه دستگاه، این مارپیچ با سرعتی آهسته حدود 80 تا 150 دور در دقیقه، آن ها را فشار می‌دهد و آبشان را استخراج می‌کند.

تیغه آبمیوه گیری کند
تیغه آبمیوه گیری کند

آبمیوه گیری دنده دوقلو

این نوع دستگاه های آبمیوه گیری،‌ دارای دو چرخ دنده مارپیچ هستند که با چرخیدن، مواد غذایی را به داخل می‌کشند. این دستگاه ابتدا مواد را خرد سپس آسیاب و در نتیجه از میان مواد آسیاب شده آب آن ها را استخراج می‌کند. فضای کمی که در میان دو دنده وجود دارد باعث می‌شود که آب سبزیجات دارای برگ سبز به خوبی گرفته شود.

تیغه یا دنده آبمیوه گیری تیغه دوقلو
تیغه آبمیوه گیری دنده دوقلو

معرفی انواع آبمیوه گیری خانگی بر اساس کارایی

دستگاه های آبمیوه گیری از لحاظ کارایی دارای دو دسته آبمیوه گیری تک کاره و چند کاره هستند که آبمیوه گیری تک کاره صرفا از قابلیت گرفتن آب میوه و سبزیجات پشتیبانی می‌کند، اما آبمیوه گیری چندکاره علاوه بر آبگیری، از قابلیت آسیاب، مخلوط کن و خردکن نیز برخوردار است. در آبمیوه گیری های چندکاره، موتور دستگاه و بدنه ثابت هستند. صرفا با قرار دادن سری های مختلف آسیاب، خردکن و مخلوط کن، می‌توان از دیگر قابلیت های دستگاه نیز بهره برد. آبمیوه گیری های چند کاره معمولا عملکردشان تند (گریز از مرکز) است.

یک دستگاه آبموه گیری چندکاره که دارای عملکرد های مختلفی مانند مخلوط کن، آسیاب و خردکن می‌باشد.

ویژگی دستگاه آبمیوه گیری خانگی

ویژگی انواع آبمیوه گیری، نکات مثبت و منفی آن ها را مشخص می‌کند و در انتخاب دستگاه آبمیوه گیری مناسب بسیار اثر گذار است.

ویژگی آبمیوه گیری تند

 • مثبت: استفاده آسان، سرعت بالا، کم جا، قطعات جدا شونده
 • منفی: صدای زیاد، ایجاد کف بر روی نوشیدنی، عدم آبگیری عمیق از برگ های سبز

ویژگی آبمیوه گیری کند

 • مثبت: استخراج خالص، صدای کم، ماندگاری بالا آبمیوه؛
 • منفی: تمیز کردن سخت،‌ اندکی گران،‌ آبگیری زمان بر.

ویژگی آبمیوه گیری دنده دوقلو

 • مثبت: آبگیری بی نقص،‌ مناسب خرد کردن مغزیجات؛
 • منفی: گران،‌ سرعت پایین،‌ جاگیر، تمیزکاری سخت.

انواع آبمیوه گیری خانگی با عملکرد تند، کند و دوقلو که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

نتیجه گیری

تهیه یکی از انواع آبمیوه گیری برای هر منزلی ضروری است. این وسایل بیشتر با دو مدل تک کاره و چندکاره در بازار شناخته شده هستند. بررسی انواع آبمیوه گیری خانگی و ویژگی های آن ها، می‌تواند اطلاعات افراد را درباره این وسایل بالابرده تا در هنگام خرید دستگاه آبمیوه گیری انتخاب مناسبی داشته باشند.

دیدگاه ها 2

 1. mahsa می‌گوید:

  سلام. آبمیوه گیری دنده دقلو و کند را ندیده بودم. چه فرقی با آبمیوه گیری معمولی دارند؟

  • Faezeh Nateghi Faezeh Nateghi می‌گوید:

   سلام وقت بخیر
   هردو نوعی دستگاه آبمیوه گیری هستند و تفاوتی با سایر آبمیوه گیری ها هستند، عمده تفاوت آن ها به خاطر نحوه آبگیری است که میوه و سبزیجات را در میان مارپیچ و دنده های خود فشار می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist