انواع نوشیدنی ساز های مختلف کدام هستند؟ ویژگی مهم هر کدام چیست؟

عملکرد دستگاه های نوشیدنی ساز با توجه به نوع آن‌ها متفاوت است.

آیا تا به حال در میان انواع لوازم برقی آشپزخانه، نحوه عملکرد نوشیدنی ساز ها نظر شما را جلب کرده است؟ یا اینکه مطمئنا اگر به هر منزلی سر بزنید، حداقل داخل آشپزخانه اش یکی از انواع نوشیدنی ساز ها را در می‌یابید. در میان یک روز گرم تابستانه یا یک هوای سرد زمستانه، نوشیدن یک لیوان آبمیوه خنک طبیعی و یا یک فنجان قهوه، می‌تواند بر حس و حال خوب شما تاثیر مثبت داشته باشد.

نوشیدنی ساز ها چه نوع دستگاهی هستند؟

نوشیدنی ساز ها وسیله هایی هستند که، با روش هایی مانند مخلوط کردن، خرد کردن و یا آبگیری میوه ها و سبزیجات، طعم های گوناگونی از نوشیدنی ها مانند آبمیوه، اسموتی، چای، قهوه و شیک را تهیه می‌کنند. دستگاه های نوشیدنی ساز در انواع مختلفی از جمله قهوه ساز، آبمیوه گیری، چای ساز و غیره تولید می‌شوند. ویژگی این دستگاه ها با توجه به نوع آن‌ها گسترده است، پس اگر قصد خرید دارید باید با این ویژگی ها آشنا شوید تا بتوانید با توجه به نیاز خود، گزینه مناسبی را انتخاب کنید.

انواع نوشیدنی سازهای مختلف

انواع نوشیدنی سازها به تفاوت در نوع نوشیدنی‌ که تهیه می‌کنند، در دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. برخی از آن‌ها مناسب نوشیدنی‌های خنک هستند و گروه دیگری برای تهیه نوشیدنی‌های گرم به کار می‌روند.

آبمیوه گیری

دستگاه های آبمیوه گیری به واسطه تیغه های تیزی که دارند، میوه ها و سبزیجات را خرد می‌کنند، و آب آن‌ها را استخراج می‌نمایند. این دستگاه ها دارای مخزنی هستند که تفاله میوه ها بعد از آبگیری درون آن ریخته‌ می‌شود. به واسطه دستگاه آبمیوه گیری آب بسیاری از میوه ها از جمله سیب، گلابی، طالبی، هندوانه و غیره را می‌‌توان گرفت.

می‌توانید معرفی آبمیوه گیری ها چند کاره و تک کاره و کاربرد های آنها را بطور کامل مطالعه کنید. همچنین با تفاوت‌های انواع مختلف آبمیوه‌گیری های چندکاره بیشتر آشنا شوید.

زنی در حال گرفتن آب هویج، که این عملکرد نوشیدنی سازِ آبمیوه گیری را نشان می‌دهد.

چای ساز

برای تهیه چای در سریع ترین زمان ممکن می‌توان از چای ساز استفاده نمود. چای ساز ها دارای یک قوری و کتری هستند که به واسطه برق عمل می‌کنند. به علت ایزوله بودن کتری، آب درون آن زودتر به نقطه جوش می‌رسد و از همین جهت در مقایسه با کتری و قوری های معمولی، تهیه چای در آن سریع تر صورت می‌گیرد. چای ساز های برقی در دو مدل کنار هم (استند دار) و روی هم (سماوری) تولید می‌شوند. ویژگی های چای ساز ها می‌تواند به ما در انتخاب گزینه مناسب، کمک کند.

چای ساز با بدنه شیشه ای و پایه استیل که بر روی یک میز داخل آشپزخانه قرار گرفته است. عملکرد این نوشیدنی ساز سرعت درست شدن چای را افزایش می دهد. | برقیجات

قهوه ساز

برای تهیه قهوه های مختلف همچون لته، موکا، اسپرسو و به صورت کلی نوشیدنی های مرتبط با قهوه، باید از یک قهوه ساز استفاده کرد. قهوه ساز‌ها به وسیله آب داغ، دم کردن و بخار آب می‌توانند نوشیدنی های گرم متنوعی را درست کنند و دل بسیاری از عاشقان قهوه را به دست بیاورند.

در مقاله «معرفی انواع قهوه سازها» به انواع مختلف قهوه ساز برقی و دستی پرداخته ایم.

تصویری از یک قهوه ساز از برند دلونگی، عملکرد این دستگاه نوشیدنی ساز بسیار گسترده است، قهوه ساز ها می‌توانند انواع نوشیدنی مانند لته، موکا و قهوه درست کنند. | برقیجات

آب مرکبات گیر

دستگاه‌های آب مرکبات گیر دارای یک کلاهک هستند که با قرار دادن مرکبات بر روی آن و روشن کردن دستگاه، کلاهک به چرخش در می‌آید که در این صورت می‌توان آب مرکبات را گرفت.

برای آبگیری مرکبات، می‌توان از انواع دستگاه آب مرکبات گیری یا همان آب پرتقال گیری استفاده کرد. قاعدتا اینکه افراد خودشان در منزل آب میوه ها را استخراج کنند، از مصرف آبمیوه های صنعتی بهتر است.

فردی در حال گرفتن آب پرتقال با دستگاه آب مرکبات گیری برقی که عملکرد این دستگاه نوشیدنی ساز را نشان می‌دهد.

کتری برقی

کتری های برقی معمولا دارای یک پایه هستند که بر روی آن قرار می گیرند و به علت ایزوله بودن آن‌ها سرعت جوش آمدن آب بسیار سریع است. درون کتری های برقی المنت قرار دارد که با روشن کردن دستگاه، المنت ها گرم می‌شوند و آب به جوش می‌رسد.

سه مدل کتری برقی شیشه ای، استیل و چینی که در حال جوشیدن هستند. عملکرد این وسیله نوشیدنی ساز سرعت به جوش رسیدن آب را بالا می‌برد. | برقیجات

سماور برقی

سماور برقی کارایی شبیه به کتری برقی دارد، اما تا حدودی از لحاظ ظاهر و گنجایش با یکدیگر متفاوت هستند. سماور های برقی معمولا برای ذخیره آب، گنجایش بیشتری دارند و به همین علت مدت زمان بیشتری را برای جوش آمدن آن صرف می‌کنند.

کتری برقی نقره ای رنگ همراه با یک قوری مشکی که بر روی یک میز قرار گرفته است.

ویژگی های انواع نوشیدنی ساز

همانطور که عملکرد انواع نوشیدنی ساز با یکدیگر متفاوت است، ویژگی های آن‌ها نیز دارای تفاوت هایی می‌باشد که این ویژگی ها می‌توانند، شما را در شناخت بیشتر خصوصیات مختلف نوشیدنی ساز یاری کنند.

ویژگی آبمیوه گیری

 • تهیه آبمیوه طبیعی و سالم
 • حفظ ویتامین میوه ها و سبزیجات
 • کاهش مصرف قند مصنوعی
 • افزایش سرعت آبگیری میوه ها

ویژگی چای ساز

چای ساز ها به علت ظاهر شکیلی که دارند در زیبایی فضای آشپزخانه بسیار تاثیرگذار هستند. آب در آن‌ها سریع تر به جوش می‌رسد و زمان کمتری صرف مراحل تهیه کردن چای می‌شود. به علت وجود قوری و کتری های شیشه ای، چینی و استیل متنوعی که در بازار موجود است؛ مشتریان حق انتخاب بیشتری دارند.

ویژگی قهوه ساز

 • تهیه انواع نوشیدنی مختلف با قهوه
 • سرعت بالا
 • کنترل دما
 • صرفه جویی در هزینه
 • صرفه جویی در زمان

ویژگی آب مرکبات گیر

به واسطه آب مرکبات گیر می‌توان یک نوشیدنی با شیرینی طبیعی تهیه نمود که قند بدن را تامین کند و در کاهش مصرف قند های مصنوعی موثر باشد. همچنین وجود ویتامین C در مرکبات باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

ویژگی کتری برقی

 • جوش آمدن سریع آب
 • سهولت استفاده
 • تنظیم دمای آب
 • صرفه جویی در زمان و انرژی

ویژگی سماور برقی

استفاده از سماورهای برقی می‌تواند در کاهش مدت زمانی که صرف جوش آمدن آب می‌شود موثر باشد؛ در این صورت سرعت طبخ غذاهایی که نیاز به آب جوش دارند افزایش پیدا می‌کند. این ویژگی ها صرفا به غذا محدود نمی‌شوند؛ نوشیدنی هایی مانند قهوه فوری که نیاز به آب داغ دارند هم می‌توانند در زمان سریع تری درست شوند.

اگر هنوز در رابطه با عملکرد نوشیدنی ساز ها و ویژگی های آن‌ها دچار ابهام هستید می‌توانید با مراجعه به سایت برقیجات و بررسی دسته بندی مربوط به انواع نوشیدنی ساز ها، با انواع مختلفی از این محصولات با برندهای متفاوت آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist