آشنایی با انواع درب اتوماتیک پارکینگ

درب های برقی پارکینگی در انواع مختلفی تولید می‌شوند، که هرکدام بنا به ویژگی های خود به نحوی تردد را آسان می‌سازند.

امروزه در اکثر ساختمان ها، درب اتوماتیک پارکینگ، به علت این محبوبیت، سهولت در استفاده از آن‌ها، به چشم می‌خورد. درب های برقی پارکینگ در انواع و ویژگی های متفاوتی تولید می‌گردند تا بتوانند به دایره بیشتری از نیازهای مشتریان پاسخ دهند. استقبال مردم و کارآمدی آن‌ها باعث شده است تا این وسایل به بخشی جدا ناپذیر از اکثر خانه‌ ها به ویژه منازل نوساز، بدل شوند.

درب برقی پارکینگ، یک نوع درب خودکار است که به منظور کنترل و مدیریت ورود و خروج وسایل نقلیه از پارکینگ‌ها استفاده می‌شود. این درب ها با استفاده از سیستم‌های اتوماتیکی مانند سنسورها، موتورها و کنترلرها، به صورت خودکار باز و بسته می‌شوند. این درب برقی به کمک تکنولوژی‌های مختلف، می‌توانند در مکان‌هایی مانند پارکینگ‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و عمومی نصب شوند. کاربردهای اصلی انواع درب اتوماتیک، شامل بهبود تردد، افزایش امنیت در پارکینگ‌ها می‌باشد.

انواع درب اتوماتیک پارکینگ

انواع درب‌ های برقی به عنوان یکی از اجزای مهم عبور و مرور هستند. درب اتوماتیک پارکینگ به منظور افزایش رفاه افراد و بهره‌وری بیشتر، در انواع ساختمان ها استفاده می‌شود. این درها بر اساس نوع حرکت، ساختار و کاربردهای خاص، می‌توانند به انواع مختلف تقسیم شوند. به صورت کلی، انواع درب های اتوماتیک پارکینگ در سه دسته جک های پارکینگی، راهبند ها و کرکره های برقی خلاصه می شوند که هرکدام آن‌ها ویژگی های مختص به خود را دارند.

برخی از انواع این درب‌ ها عبارتند از:

  • جک های پارکینگی
  • راهبند ها
  • کرکره برقی

جک های پارکینگی

این وسیله برای باز و بسته کردن درب به کار می‌رود و اندکی با راهبند و کرکره که خود به صورت مستقل عمل می‌کنند، متفاوت است.(منظور از مستقل بودن به این نکته اشاره دارد که جک های مناسب درب پارکینگ و حیاط حتما نیازمند یک درب هستند تا جک بر روی آن سوار شوند اما راهبند و کرکره به تنهایی کافی می‌باشند) جک های پارکینگی در دو مدل بازویی و ریلی تولید می‌شوند که بیشتر تفاوت آن‌ها در مکانیزم عملکرد آن‌ها است. از آنجایی که این مدل جک برای درب های حیاط یا ساختمان به کار می‌رود، برخی آن‌ها را با عنوان درب اتوماتیک حیاط نیز می‌شناسند.

جک پارکینگی بازویی

درب های اتوماتیک پارکینگ بازویی شبیه به دو استوانه بلند و لاغر می باشند که هر کدام آنها در پشت یک لنگه از درب نصب می گردد و به واسطه برق به آن فشار وارد می کند تا درب باز یا بسته شود. هر مدل از جک های بازویی می‌توانند حداکثر تا یک وزن خاصی را تحمل کنند. این درب ها می‌توانند دو لنگه یا تک لنگه به کار برده شود که این مسئله وابسته به محل نصب می‌باشد. جک تک لنگه برای درب های تک لنگه و جک دو لنگه برای درب های دو لنگه کاربرد دارد.

جک بازویی نصب شده روی درب اتوماتیک پارکینگ

جک پارکینگی ریلی

در برخی موارد فضایی کمی برای باز کردن درب پارکینگ وجود دارد، یا امکان حرکت درب فقط به حالت کشویی می‌باشد، در این صورت جک بازویی کارساز نیست و جک های ریلی توصیه می شوند. جک های ریلی به جای اینکه درب پارکینگ را به صورت معمول به عقب یا جلو هل بدهند، آن را روی یک ریل به سمت چپ و راست می‌کشند. این جک ‌ها در مقایسه با جک های بازویی وزن بیشتری را می توانند تاب بیاورند و مناسب درب اتوماتیک حیاط با وزن های بالا است.

میان درب های برقی پارکینگ، جک های ریلی در مقایسه با جک های بازویی می‌توانند وزن بیشتری را تاب بیاورند.

راهبند ها

راهبند یک دستگاه مکانیکی یا الکترومکانیکی است که برای کنترل و مدیریت تردد ورودی و خروجی افراد و وسایل نقلیه در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه: راهبند چیست؟ (بررسی مزایا و معایب)

این دستگاه‌ به صورت عمودی در نقاط ورودی و خروجی مکان‌هایی، مانند پارکینگ‌ها، محوطه‌های صنعتی، مجتمع‌های مسکونی و تجاری، ایستگاه‌های اتوبوس و قطار، فرودگاه‌ها و غیره نصب می‌شوند. آن‌ها در انواع متفاوتی مانند راهبند میله ای، تلسکوپی، ۹۰ درجه، دفنی، زنجیری و غیره تولید می‌شوند.

راهبند ها نصب شده در  ورودی مجتمع که در دسته انواع درب اتوماتیک پارکینگ قرار می‌گیرند.

کرکره های برقی

کرکره های برقی متشکل اند از دو بخش اصلی، تیغه و موتور، وظیفه موتور، هدایت کردن تیغه ها به سمت بالا و پایین است. کرکره ها در مقایسه با درب های سنگین و بزرگ فلزی، بهایی کمتر و خرید مقرون به صرفه تری دارند. جنس تیغه ها در انواع مختلفی، مانند آلومینیوم، گالوانیزه، رول گیتر، فولادی و موتور ساید، سنترال و تیوبلار به بازار عرضه می شوند و به همین دلیل، تنوع قیمتشان بالا است که انتخاب های بیشتری را برای مشتری پدید می آورد.

کرکره برقی نصب شده در ورودی یک پارکینگ به عنوان نمونه ای از درب اتوماتیک پارکینگ

در فروشگاه برقیجات می‌توانید، انواع درب اتوماتیک پارکینگ را همراه با مشخصات فنی کامل آن‌ها مشاهده و خریداری کنید.

به طور خلاصه، درب‌ های اتومات با تکنولوژی‌های اتوماتیک و حرکت عمودی، نه‌تنها تردد ورودی و خروجی وسایل نقلیه را بهبود می‌بخشند؛ بلکه به افزایش بهره‌وری، تجربه کاربری بهتر، ایجاد امنیت بیشتر و بهره‌برداری بهینه از فضا در محیط پارکینگ کمک می‌کنند. این سیستم‌ها به عنوان یک جزء اساسی از پارکینگ‌های مدرن و هوشمند، به سهولت و کارایی در مدیریت تردد و ایجاد تجربه مثبت برای کاربران به کار گرفته می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist