نقش هوش مصنوعی در دوربین های مداربسته چیست و چگونه باعث امنیت بیشتر می‌شوند؟

چند دوربین مداربسته با قابلیت هوش مصنوعی که در کنار یکدیگر قرار دارند.

در چند سال اخیر استفاده از هوش مصنوعی در دوربین مداربسته روند افزایشی داشته است. در حال حاضر اکثر شرکت های بزرگ تولید کننده سیستم های نظارتی، به مسئله هوش مصنوعی دوربین مداربسته بسیار اهمیت می‌دهند و سعی می‌کنند بیشتر محصولات خود را همراه با قابلیت هوش مصنوعی به بازار عرضه کنند. هوش مصنوعی از الگوریتم، مدل های ریاضی و کدنویسی هایی که انسان ها برای آن طراحی کرده اند استفاده می‌کند تا بتواند اهدافی که به منظور آن‌ها ساخته شده است را انجام دهد.
قابلیت هوش مصنوعی دوربین مداربسته، رفتار افراد، وسایل نقلیه و اشیا را بررسی می‌کند و با استفاده از الگوریتم های برنامه ریزی شده سعی دارد تا به نحوی از میزان خطرات بکاهد. دوربین های مداربسته با هوش مصنوعی، شناسایی و تحلیل می‌کنند که در هر فریم از ویدیو ها دقیقا چه موردی در حال اتفاق افتادن است.

نقش هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته می‌توانند به شیوه های متفاوتی داده ها و الگوریتم ها را یاد بگیرند و از آن ها استفاده کنند. برخی از دوربین های مداربسته از یادگیری استاندارد استفاده می‌کنند و دسته ای دیگر دارای قابلیت یادگیری عمیق هستند. در یادگیری استاندار، انسان ها داده ها و الگوریتم را به دوربین می‌دهند تا طبق آن ها عمل کند، اما در یادگیری عمیق این خود دوربین است که با مشاهده الگو های مختلف، داده های متفاوت را جمع آوری می‌کند. یادگیری عمیق بدون دخالت انسان انجام می‌شود.

تشخیص حرکت ( motion detection)

دوربین هایی که دارای هوش مصنوعی هستند، می‌توانند حرکت افراد و ماشین ها را نیز تشخیص دهند. با شناسایی حرکت افراد و وسایل، دوربین آن ها را تا آخرین لحظه ای که از کادر دوربین خارج شوند ردیابی (tracking) می‌کند.

شناسایی و تشخیص چهره

بین شناسایی چهره (Face recognition) و تشخیص چهره (face detection) تفاوت وجود دارد. در حالت تشخیص چهره، دوربین فقط می‌تواند درک کند که صورت یک فرد در مقابل لنز قرار گرفته است و هیچ تفاوتی میان چهره ها را متوجه نمی‌شود. شناسایی چهره عملکرد هوشمندانه تری دارد و علاوه بر تشخیص چهره ها، می‌تواند تفاوت های میان آن ها را نیز شناسایی کند. قابلیت شناسایی چهره باعث می‌شود تا در برخی از اماکن خاص، ورود افراد کنترل شده باشد و به جز چهره های تعریف شده، افراد متفرقه حق ورود نداشته باشند.

یک عدد دوربین مداربسته AI که با قابلیت تشخیص چهره می‌باشد.

پلاک خوانی ( license plate reading)

دوربین پلاک خوان هوشمند، خودرو ها را به صورت خودکار تشخیص می‌دهد و از آن ها عکسبرداری می‌کند. این قابلیت کمک می‌کند تا رانندگی های پرخطر و سرعت غیر مجاز شناسایی شوند. در برخی موارد نیز می‌توان شماره پلاک ماشین های ربوده شده را در دوربین تعریف کرد تا به محض رویت آن ها اطلاع دهد.

تشخیص دزدیده شدن اشیا ( Theft Detection)

با انجام برخی تنظیمات بر روی دوربین، می‌توان نقاط مشخصی را برای آن تعیین کرد تا بیشتر زیر نظر داشته و روی آن ها متمرکز باشد. در صورتی که از قسمت های تعیین شده وسیله ای گم یا دزدیده شود، دوربین آن را تشخیص می‌دهد و اعلام می‌کند. برخی از دوربین ها نیز قابلیت این را دارند که رفتار های مشکوک را شناسایی کنند.

شمارش تعداد افراد

این قابلیت معمولا برای مراکز شلوغ و پر رفت و آمد کاربردی است. دوربین میزان افراد حاضر در محیط یا در حال تردد را بررسی و تعداد آن ها را بیان می‌کند. مغازه داران می‌توانند برای تحلیل میزان تردد روزانه و مراجعه افراد را در مغازه خود با این ویژگی بسنجند.

مزایا و معایب دوربین هوش مصنوعی

استفاده از AI در دوربین های مداربسته، نکات خوب و بد بسیاری برای آن ها به همراه داشته است. افراد با اطلاع از این مزایا و معایب، می‌توانند در انتخاب یک دوربین مداربسته با هوش مصنوعی دقت بیشتری داشته باشند.

مزایا

دوربین‌های مداربسته هوش مصنوعی با قابلیت‌های پیشرفته و تکنولوژی‌های نوین، تحولی چشمگیر در حوزه نظارت و امنیت ایجاد کرده‌اند، این دوربین‌ها به افزایش امنیت و کاهش نیاز به نظارت انسانی کمک می‌کنند. به صورت کلی دوربین های AI موجب تشخیص سریع تر خطرات و جلوگیری از آن ها می‌شوند.

  • جلوگیری از خطر

با توجه به الگوریتم هایی که به دوربین های هوش مصنوعی داده می‌شود و یا اینکه خود آن ها این الگوریتم ها را فرا می‌گیرند، دوربین می‌تواند وقایع بسیاری را شناسایی کند و بسیاری از مواقع، قبل از رخ دادن اتفاق و یا حین آن، گزارش دهد. برخی از دوربین ها این قابلیت را دارند تا رفتار های مشکوک مانند پرسه زدن یا دزدی را شناسایی کنند.

  • اتصال به کنترل تردد

برخی از دوربین های مداربسته با قابلیت شناسایی چهره، می‌توانند به دستگاه های کنترل تردد متصل شوند. با تعریف کردن چند چهره خاص به دوربین، می‌شود دوربین را طوری برنامه ریزی کرد که فقط برای چهره های مورد تایید اجازه ورود دهد. در این حالت، دوربین چهره افراد را بررسی می‌کند و در صورت تطابق با چهره های ثبت شده داخل سیستم، به کنترل تردد اجازه ورود می‌دهد.

یک عدد دوربین مداربسته که به دستگاه کنترل تردد متصل است و اجازه ورود می‌دهد.

  • کاهش هشدار نادرست

هوش مصنوعی دوربین های مداربسته، با تشخیص دقیق‌تر فعالیت‌ها، تفکیک بین اشیا و انسان‌ها، و تحلیل الگوهای رفتاری، هشدارهایی که به دلیل حرکت‌های غیرمرتبط صادر می‌شوند را کاهش می‌دهد. همچنین با استفاده از پردازش تصویر پیشرفته، می‌توانند عوامل محیطی مانند تغییرات نور و حرکت برگ‌ها را نادیده بگیرند.

  • یادگیری مداوم

یکی از مزایا تکنولوژی هوش مصنوعی در دوربین های مداربسته، قابلیت یادگیری و تطبیق پذیری با شرایط و محیط های مختلف است. با الگوریتم یادگیری ماشینی هوش مصنوعی، دوربین های مداربسته می‌توانند پیوسته دقت و عملکرد خود را ارتقا دهند. هرچقدر که دوربین ها اطلاعات بیشتر جمع آوری می‌کنند، می‌توانند در تشخیص خطرات و کاهش آلارم های خطا بهتر عمل کنند. دوربین های هوش مصنوعی حتی قابلیت این را دارند که تهدید های جدید را نیز شناسایی کنند. هوش مصنوعی دوربین مداربسته با یادگیری از داده‌های گذشته و به‌روزرسانی مداوم الگوریتم‌ها، دقت تشخیص و شناسایی را افزایش می‌دهد.

معایب

اگرچه که دوربین های مداربسته AI دارای مزایای بسیاری هستند، اما طبیعی است که در کنار نکات مثبت، ویژگی های منفی نیز داشته باشند. برای داشتن یک دیدگاه منطقی به نقش هوش مصنوعی در دوربین مداربسته، نمی‌توان تنها به جنبه مزایای آن ها اتکا کرد، بررسی نکات منفی نیز ضروری است.

  • نقض حریم شخصی

دوربین های مداربسته دارای هوش مصنوعی می‌توانند از چهره افراد عکس بگیرند و آن را ذخیره نگه دارند. این مسئله به نوعی نفوذ به حریم شخصی دیگران محسوب می‌شود. این دوربین ها با شناسایی چهره افراد، این قابلیت را دارند تا تمامی حرکت آن ها را زیر بگیرند و از این طریق، نسبت به هر شخص اطلاعات بسیاری را جمع آوری کنند که ممکن است این داده ها مورد سو استفاده قرار بگیرند.

  • قیمت بالا

دوربین های مداربسته، دستگاه ضبط و بسیاری دیگر از عوامل که برای راه اندازی یک سیستم نظارتی با قابلیت هوش مصنوعی احتیاج هستند، نسبتا گران قیمت می‌باشند. همچنین تنظیم سیستم و اعمال تغییرات بر روی آن نیز ممکن است که اندکی زمانبر بوده و به نوعی دارای پیچیدگی فنی باشد.

قیمت دوربین مداربسته دارای هوش مصنوعی

برای دوربین های AI نمی‌توان یک قیمت مشخص را بیان کرد. جدا از قابلیت هوش مصنوعی آن ها، موارد دیگر همچون رزولوشن تصویر، سنسور، جنس بدنه و سایر موارد نیز در قیمت نهایی دوربین ها موثر هستند. به صورت کلی دوربین های هوش مصنوعی نسبت به سایر دوربین های مداربسته گران تر هستند.

نتیجه گیری

دوربین های هوش مصنوعی بنا به قابلیت هایی که دارند، می‌توانند در اکثر محیط ها به ویژه مراکز نظامی، بیمارستان ها، دادگاه ها و بسیاری دیگر از اماکن مورد استفاده قرار بگیرند. نقش هوش مصنوعی در دوربین‌ها روز به روز در حال گسترش است و هرروز بیشتر از دیروز پیشرفت می‌کند، همگام بودن با تکولوژی و به کارگیری دوربین های AI می‌تواند در بسیاری از زمینه ها از جمله تامین امنیت که یکی از اساسی ترین نیاز های هر انسان است، موثر باشد.

 

 

 

دیدگاه ها 2

  1. رسول اختری می‌گوید:

    ما یک سوله صنعتی ۲۰۰ متری داریم، چه دوربینی پیشنهاد می دید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist