معرفی انواع آون توستر خانگی به همراه کاربرد آن

یک عدد آون توستر لامپ دار که بر روی یک سنگ آشپزخانه قرار گرفته است. | برقیجات

یکی از انواع لوازم پخت و پز برقی آشپزخانه، آون توسترها هستند. به واسطه آون توستر می‌توان انواع مختلفی از غذا، کیک، شیرینی و دسر را تهیه کرد. آون توستر ها از لحاظ عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند، برخی از آن ها ساده و ارزان قیمت می‌باشند، اما دسته ای دیگر عملکرد پیشرفته تر و تعداد کارایی بیشتری دارند که موجب می‌شود تا قیمت آن ها نیز افزایش پیدا کند.

انواع آون توستر

تمام آون توستر ها از یک یا چند المنت، بدنه و سایر ملزومات تشکیل شده اند. با ورود جریان برق المنت ها گرم می‌شوند و سپس این گرما به غذا انتقال پیدا می‌کند که در نتیجه باعث طبخ آن می‌شود. آون توستر ها بر اساس فن داشتن یا نداشتن به دو دسته معمولی و کانوکشن دار تقسیم می‌شوند.

آون توستر معمولی

آون توستر هایی که فن ندارند با عنوان معمولی یا بدون فن شناخته می‌شوند. آن ها دارای چند المنت هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی تابشی تبدیل می‌کنند. معمولا آون توستر های معمولی ارزان قیمت می‌باشند و دارای کلید تنظیمات ساده ای همچون تایمر، دما، جوجه گردان(برخی مدل ها) و تعیین کردن اینکه کدام المنت روشن باشد هستند. با تغییر دکمه تنظیم دما می‌توان مقدار برق ورودی به المنت ها را تغییر داد تا حجم حرارت خروجی از آن ها کم یا زیاد شود. آون توستر های معمولی در حجم های مختلف از ۹ لیتر تک نفره تا ۴۰ لیتر و حتی بیشتر تولید می‌شوند.

یک زن در حال پختن کاپ کیک به واسطه اون توستر بدون فن می‌باشد. | مجله برقیجات

آون توستر کانوکشن دار (فن دار)

این مدل آون توستر ها علاوه بر داشتن المنت، در داخل بدنه دارای یک فن نیز می‌باشند که عملکرد آن با عنوان کانوکشن شناخته می‌شود. هنگامی که المنت ها روشن می‌شوند و فضای داخلی دستگاه را گرم می‌کنند، فن هوای گرم را به گردش در می‌آورد و به پخت یکنواخت غذا کمک می‌کند. آون توستر های کانوکشن دار دارای برنامه و قابلیت های بیشتر هستند و عموما در مقایسه با بدون فن ها گران تر می‌باشند. تنظیم دما، تایمر، روشن بودن المنت ها و فن، پخت پیش فرض و غیره از جمله عملکرد های این مدل آون توستر ها می‌باشد. معمولا آون توستر های فن دار از حجم ۲۵ لیتر به بالا تولید می‌شوند.

نمونه ای از یک آون توستر فن دار که در حال کار کردن است.

کاربرد آون توستر

از این دستگاه برقی می‌توان استفاده های بسیاری برد. آون توستر ها بر خلاف ظاهر کوچکی که دارند، در تهیه غذاهای متفاوت موثر هستند. کارایی این وسیله تنها به طبخ محدود نمی‌شود بلکه از آن می‌توان در زمینه های دیگر مانند یخ زدایی و غیره استفاده کرد.

پیتزا

به واسطه آون توستر می‌توان صفر تا صد پیتزا را درست کرد. برای پختن خمیر پیتزا تا ذوب کردن پنیر آن، دستگاه آون توستر کاربرد دارد. با تغییر دمای المنت بالا، می‌توان علاوه بر آب کردن پنیر آن را برشته هم کرد.

کیک و شیرینی

از آنجایی مواد اولیه اکثر شیرینی ها مایع است، پخت آن ها ممکن است اندکی زمانبر باشد. آون توستر با تنظیمات دقیق دما و تایمر، امکان پخت یکنواخت و طلایی را فراهم می‌کند. با استفاده از قابلیت‌های کانوکشن، کیک‌ و شیرینی‌ها به طور کامل و یکنواخت پخته می‌شوند، به طوری که سطح آن‌ها ترد و داخل آن‌ها نرم و خوشمزه می‌ماند.

گریل

برای افرادی که غذاهای های سالم و به دور از سرخ کردنی را ترجیح می‌دهند، گریل کردن گزینه مناسبی است. آون توستر ها می‌توانند انواع گوشت، مرغ، ماهی، حبوبات و حتی سبزیجات را به راحتی گریل کنند و در فرایند تهیه یک غذای سالم نقش اساسی داشته باشند.

تست کردن

اطلاح و واژه تست کردن بیشتر برای گروه غذایی نان ها استفاده می‌شود. تست کردن نان یعنی اینکه با اعمال حرارت بر روی نان، سطح آن طلایی شود و بافتی ترد پیدا کند. یکی از قابلیت های آون توستر، تست کردن نان است.

خشک کردن میوه

به توجه به نوع و حجم میوه ها، مقدار آب آن ها با یکدیگر متفاوت است. آون توستر این شرایط را فراهم می‌کند تا بتوان برای هر میوه دمای متناسب با آن را تنظیم کرد که فراید خشک شدن به خوبی انجام شود. برای این کار تنها کافی است تا میوه ها را برش های نازک زد و سپس داخل دستگاه قرار داد.

چند ورقه پرتقال در حال خشک شدن به واسطه آون توستر هستند.

گرم کردن غذا

برای غذاهایی مانند پیتزا، سبزیجات و ساندویچ که گرم کردن آن ها به واسطه ماهیتابه سخت است، دستگاه آون توستر می‌تواند کارساز باشد. با قرار دادن غذا در داخل آون توستر و انتخاب یک دمای متوسط رو به پایین، تنها در عرض ۵ الی ۱۰ دقیقه، غذا گرم می‌شود.

یخ زدایی

آب کردن یخ غذاها و نرم کردن بافت آن ها از جمله دشواری هایی که است که افراد هنگام طبخ غذا ممکن است با آن رو به رو شوند. با تنظیم کردن دمای آون بر روی درجه کم می‌توان یخ مواد غذایی را ذوب کرد، البته باید توجه داشت که این ویژگی جزو کاربرد های اصلی آون توستر نیست.

تفاوت آون توستر و دستگاه توستر

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که دستگاه آون توستر و توستر هر دو یکسان هستند، اما این نظر کاملا اشتباه است. آون توستر دارای ابعاد بزرگتر و کاربرد های بیشتر است که بالا به آن ها اشاره شد، ولی دستگاه توستر تنها از دو عدد صفحه عمودی برخوردار می‌باشد که نان داخل آن قرار می‌گیرد و صرفا قابلیت تست کردن و یخ زدایی نان دارند. برای افرادی که تنها قصد دارند در اول صبح یا هر زمان از روز نان تست کنند، دستگاه توستر مناسب است، اما اگر به دنبال یک دستگاه پخت و پز چندین کاره هستند که قابلیت تست نان هم داشته باشد، آون توستر توصیه می‌شود.

دو عدد آون توستر و یک عدد توستر در حال مقایسه شدن هستند.

مزایا آون توستر

یکی از لوازم برقی پخت و پز کارآمد آشپزخانه آون توستر ها می‌باشند. به علت طراحی و کاربرد متنوعی که دارند، می‌توانند کاربران را از خرید سایر لوازم پخت و پز مانند مایکروویو ها بی نیاز کنند و باعث تسریع در پخت شوند.

قیمت مناسب

در حال حاضر اکثر محصولات جانشین آون توستر مانند مایکروویو یا گاز های فردار، در مقایسه با آون توستر قیمت بالاتری دارند، اما دستگاه آون توستر در مقایسه با اکثر آن ها دارای قیمت مقرون به صرفه تری می‌باشد.

سهولت استفاده

در اکثر دستگاه های آون توستر، کلید تنظیمات بر روی بدنه قرار دارد. کار کردن با دکمه ها و راه اندازی آون برای اکثر افراد قابل درک است و پیچیدگی خاصی ندارد. برخی از مدل ها دارای برنامه پیش فرض کیک و شیرینی، مرغ، جوجه و غیره نیز می‌باشند که کار افراد را برای تعیین دما و زمان ساده می‌کند.

حجم کمتر

ابعاد آون توستر ها با فضای اکثر آشپزخانه ها متناسب می‌باشد و جای زیادی را اشغال نمی‌کند. یکی از ویژگی های آن ها این است که جا به جایی راحتی دارند و به آسانی می‌توان مکان آن ها را در آشپزخانه تغییر داد و یا هنگام اسباب کشی حمل را ساده می‌کنند.

آون توستری که داخل آن یک مرغ قرار گرفته است و حمل راحتی دارد. | برقیجات

معایب آون توستر

معایب آون توسترها در کنار مزایای آنها، نکاتی هستند که باید در نظر گرفته شوند. در صورت بی دقتی به این موارد، بعد از خرید و استفاده، می‌تواند در تجربه استفاده‌کنندگان از آون توستر تاثیر منفی داشته باشد.

مصرف انرژی بالا

توان مصرفی اکثر آون توستر ها بین ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ وات می‌باشد. هرچقدر که توان مصرفی آن ها بیشتر باشد، مسلما مصرف برق بیشتری خواهند داشت. با بالا بردن دمای المنت ها و روشن کردن فن، ممکن است که مصرف انرژی دستگاه بالا برود و بر روی هزینه ها تاثیر بگذارد.

محدودیت دما و زمان

برخی از آون توستر های ساده دارای مدت تایمر کوتاه و تنظیم دمای محدود هستند. این مسئله برای افرادی که قصد دارند مکرر با آون توستر پخت و پز انجام دهند می‌تواند مشکل ساز باشد.

نامناسب برای برخی از ظروف

به علت اینکه حرارت اعمال شده در داخل آون توستر مستقیم است، نمی‌توان هر نوع ظرفی را داخل آن قرار داد. قبل از اینکه ظرف داخل آون گذاشته شود، باید به توضیحات شرکت سازنده و مناسب بودن ظرف برای استفاده در آون توستر و فر برقی یا گازی دقت کرد.

قیمت آون توستر

آون توستر دارای قطعات متفاوتی است. جنس بدنه و سایر بخش های دستگاه، معمولی یا فن دار،‌مصرف برق، ظرفیت، شرکت سازنده، تولید داخل یا وارداتی بودن و غیره جز دلایلی هستند که می‌توانند در قیمت یک آون توستر موثر باشند. آون توستر های معمولی از آون توستر های کانوکشن دار گران تر هستند.

برند های محبوب آون توستر

برند هایی مانند نوبل کینگ، تکنو، تولیپس و داتیس پرطرفدار هستند و در مدل های مختلف با قیمت های متنوع به بازار عرضه می‌شوند. این برند ها، آون توستر های تولیدی خود را در دو نوع فن دار و بدون فن تولید می‌کنند تا بتوانند به اکثر نیاز ها پاسخ دهند.

  • آون توستر نوبل کینگ مدل NF-1004
  • آون توستر تولیپس مدل OT-A4808CD
  • آون توستر تکنو مدل TE-657
  • آون توستر داتیس مدل dt-740

چند مدل از آون توستر های پرفروش بازار که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. | برقیجات

کلام آخر

در این مقاله تنها سعی شد تا انواع آون توستر، مزایا و معایب و کاربرد های آن مورد بررسی قرار بگیرد. استفاده از آون توستر تنها به خانه محدود نمی‌شود، کافه و رستوران هایی که حجم مشتری آن ها کم است یا مشاغل آشپزی خانگی نیز می‌توانند از آون توستر ها استفاده کنند. در نهایت این خود افراد هستند که با شناخت ویژگی های این محصول می‌توانند انتخاب کنند چه نوع آون توستر برای نیاز آن ها مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist