انواع موتور لوازم خانگی و ویژگی آن ها

موتور لوازم خانگی و ویژگی آن ها

در حال حاضر اکثر وسایل برقی منزل، با موتور کار می‌کنند. موتور لوازم خانگی، با توجه به نوع هر وسیله ای که در آن به کار رفته، متفاوت است. به صورت کلی موتور الکتریکی وسیله ای است که انرژی برق را به انرژی مکانیکی(حرکتی) تبدیل می‌کند. این موتورها با ایجاد یک نیرو به شکل گشتاور که به شفت موتور وارد می‌شود از طریق تعامل میان میدان مغناطیسی و آرمیچر عمل می‌کنند.

انواع موتور لوازم خانگی

ماشین لباسشویی، ظرفشویی، یخچال و فریزر، خردکن ها و غیره از جمله وسایلی هستند دارای موتور بوده و به واسطه موتور عمل می‌کنند. اما اینکه چه نوع موتوری (الکتروموتور) در آن ها به کار می‌رود با توجه به ولتاژ، عملکرد و استفاده متفاوت است.

موتور اواپراتور (الکتروفن)

موتوری که در یخچال و فریزر ها به کار می‌رود معمولا اواپراتور است. این نوع موتور جریان هوا را از میان سیم پیچ ها به حرکت در می‌آورد تا گرما را از محیط یخچال و فریزر خارج کند. یکی از چهار مرحله خنک شدن در یخچال توسط اواپراتور صورت می‌گیرد. با توجه به مدل نصب شده، موتور اواپراتور مسئولیت پراکنده نمودن فضای خنک در کلیه اجزای یخچال و فریزر هم نیز دارا می‌باشد.

یخچال ها برای اینکه عملکرد صحیحی داشته باشند حتما نیازمند این گردش هوا هستند. اگر موتور اواپراتور به درستی عمل نکند دمای یخچال افزایش می‌یابد. برای تشخیص درستی یا خرابی این موتور از دستگاه مولتی متر استفاده می‌شود. این دستگاه به بررسی وجود یک مسیر الکتریکی پیوسته در موتور می‌پردازد، اگر این تداوم در جریان وجود نداشته باشد، یعنی موتور دچار نقص است و باید تعویض گردد. موتور های اواپراتور در پشت یخچال یا فریزر مخفی هستند و برای دسترسی به آنها باید تمامی قفسه ها و کشوهای یخچال برداشته شوند.

نمونه ای از یک موتور اواپراتور که عمدتا در یخچال و فریزر به کار می‌رود.

موتور کندانسور (الکتروفن)

در تعداد زیادی از کولرگازی و اجاق گاز‌ها از موتور کندانسور استفاده می‌‌شود. این موتور به علت ظاهری که دارد با عنوان موتور فن محوری نیز شناخته می‌شود. موتور کندانسور دارای دو بخش اصلی روتور و استاتور است. بخش روتور شامل پره هایی می‌باشد که در دور محور مرکز شفت می‌چرخند. بخش استاتور هم دارای سیم پیچ هایی است که بر روی آن ها آهنرباهای دائمی قرار گرفته اند. هنگامی که نیروی برق به این سیم پیچ ها وارد می‌شود، آن ها میدان مغناطیسی ایجاد می‌کنند که جریان برق را به سمت پره های روتور هدایت می‌کند و باعث چرخش آن‌ها می‌گردد.

موتور های کندانسور همراه با کمپرسور در یونیت کولر های گازی در فضای خارجی قرار دارند. این موتور معمولا برای یخچال هم کاربردی است و باعث گردش هوا در سیم پیچ و کمپرسور یخچال می‌گردد.

موتور کندانسور نصب شده در یونیت یک کولرگازی

موتور های پمپ (الکتروپمپ)

موتور پمپ، یک موتور برقی می‌باشد که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. موتور های پمپی از انرژی جنبشی آب یا بخار استفاده می‌کنند و باعث چرخش محور (شفت) می‌گردند. این نوع موتور در وسایل گسترده ای از جمله ماشین لباسشویی و ظرفشویی به کار می‌رود.

نمونه ای از الکتروپمپ که به عنوان یکی از انواع موتور لوازم خانگی در ماشین لباس شویی و ظرفشویی کاربردی است.

ویژگی موتور های لوازم خانگی

هریک از موتور هایی که در وسایل برقی خانگی به کار رفته اند با توجه به اجزای داخلی و نوع آن ها، دارای ویژگی های متفاوتی هستند. این ویژگی ها، مجموعه کارایی هایی که یک وسیله خانگی می‌تواند داشته باشد را تشکیل می‌دهند.

ویژگی موتور فر یا آون توستر

فرها بنا به قابلیت هایی که پشتیبانی می‌کنند دارای موتورهای متغیری‌ هستند. از موتور‌ها می‌توان برای کانوکشن و جوجه گردان یک فر استفاده نمود.

نمای داخلی، سیم کشی و موتور جوجه گردان یک آون توستر.
موتور جوجه گردان

ویژگی موتور هواپز

موتوری که در هواپز به کار می‌رود از نوع موتور فن است. این موتور با ایجاد چرخش مداوم هوای گرم، در درون دستگاه، موجب طبخ مواد غذایی می‌شود. همچنین در برخی از هواپز ها موتوری به کار می‌رود که برای بهتر پخته شدن، مواد غذایی را به صورت خودکار هم می‌زنند.

الکتروفن و المنت های یک هواپز

ویژگی موتور یخچال

نقطه مشترکی که بین موتور های به کار رفته در یخچال و فریزر ها وجود دارد، هدف نسبتا مشابه آن ها است. تمامی این موتور ها در تلاش هستند تا دمایی مناسب را برای یخچال ایجاد کنند. موتور کمپرسور، اواپراتور و کندانسور از جمله موتورهایی هستند که در راستای خنک ماندن یک یخچال یا فریزر عمل می‌کنند.

سیم کشی و عملکرد اجزای داخلی یخچال
عملکرد و ارتباط موتور اواپراتور، کمپرسور و کندانسور در یخچال

ویژگی موتور ظرفشویی

در ماشین های ظرفشویی برای پمپ آب، چرخش بازو آبپاش، دور خشک کن و بسیاری از موارد دیگر از موتور های مختلفی استفاده می‌شود.

نمای داخلی یک ماشین ظرفشویی و اجزای آن

دامنه موتور های الکتریکی بسیار گسترده است و در بسیاری از لوازم برقی کاربردی اند که در این مقاله بر روی عملکرد و ویژگی آن ها در لوازم خانگی متمرکز شدیم. همچنین در نهایت باید افزود، موتور های به کار رفته در لوازم خانگی اکثرا AC (جریان متناوب) هستند. موتور های جریان AC در مقایسه با DC (جریان مستقیم) در روند راه اندازی، گشتاور بالاتری دارند اما در عوض، سرعت و بهره وری موتورهای جریان مستقیم بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist