نکات مهمی که قبل از خرید چرخ گوشت خانگی باید بدانیم

یک چرخ گوشت که بر روی یک سنگ سفید قرار گرفته است.

از جمله ابزار‌ برقی آشپزخانه که برای آماده سازی مواد غذایی کاربردی است، می‌توان به چرخ گوشت (meat grinder) اشاره کرد. این وسیله در کمتر از دو دقیقه هر نوع مرغ یا گوشت را چرخ و به ریز ترین حالت ممکن تبدیل می‌کند. عمده مزیت چرخ گوشت خانگی این است که افراد در منزل می‌توانند با اطمینان از اینکه دقیقا چه گوشت یا مرغی را چرخ می‌کنند از کیفیت مواد غذایی مصرفی خود مطمئن شوند.

راهنمای خرید چرخ گوشت

چرخ گوشت دارای قطعات و اجزای بسیاری است که موجب می‌شود تا مشتریان هنگام خرید برای جمع بندی و انتخاب نهایی با مشکل رو به رو شوند، اطلاع از معیار های مهم خرید چرخ گوشت به خریداران کمک بسیاری می‌کند. چرخ گوشت یک وسیله نسبتا گران قیمت می‌باشد، پس بهتر است از همان ابتدای خرید، به درستی انتخاب شود.

قدرت موتور

وظیفه موتور تبدیل انرژی الکتریکی به نیرو مکانیکی است. موتور اصلی ترین قسمت چرخ گوشت می‌باشد و موجب حرکت تیغه ها و در نتیجه چرخ شدن گوشت می‌شود. برای بیان قدرت موتور چرخ گوشت واحد وات مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حال حاضر عمده چرخ گوشت های موجود در بازار بین رنج ۷۰۰ تا ۳۰۰۰ وات قدرت موتور، تولید می‌شوند. هرچقدر که توان مصرفی موتور بیشتر باشد در نهایت با سرعت بیشتر و در زمان کمتری می‌تواند گوشت را چرخ کند. بهتر است که چرخ گوشت ها با توان بیشتر از ۲۰۰۰ وات در اولویت افراد باشد.

جنس بدنه و قطعات چرخ گوشت

جنسی که برای بدنه چرخ گوشت ها استفاده می‌شود، معمولا پلاستیکی یا استیل است. بدنه های پلاستیکی معمولا کم وزن هستند و قیمت کمتری دارند. وزن بدنه های استیل بیشتر است اما در عوض طول عمر بالاتری دارند. برای بدنه چرخ گوشت عمدتا جنس استیل توصیه می‌شود.
در رابطه با قطعات چرخ گوشت هم باید به این مسئله اشاره کرد که اجزای یک چرخ گوشت از تیغه ها، شبکه، طوقه، میله حلزونی و غیره تشکیل شده اند. بسیاری از این اجزا به صورت مدام با گوشت در تماس هستند از همین جهت برای جلوگیری از زنگ شدن یا خراب شدن، معمولا جنس آن ها را از فلز یا استیل ضد زنگ تولید می‌کنند.
اساسی ترین قطعه چرخ گوشت تیغه آن است، در صورت کند شدن نمی‌تواند به خوبی کار خود را انجام دهد و حتما ضروری است که در برابر زنگ زدن مقاوم باشد تا زود زنگ نزند و موجب خراب شدن گوشت نشود.

ابعاد شبکه

به نهایی ترین قسمتی که گوشت ها از آن به حالت رشته ای خارج می‌شوند، شبکه می‌گویند. سوراخ های قرار گرفته بر روی هر مدل شبکه، دارای اندازه های مختلفی هستند. برخی چرخ گوشت ها دارای چندین نوع شبکه می‌باشند که این مسئله در نهایت باعث می‌شود تا بتوان به واسطه شبکه های مختلف، گوشت را در اندازه های متنوع چرخ کرد. برخی از شبکه‌ها می‌توانند دارای ابعاد بزرگتر برای خرد کردن گوشت به حجم بیشتر باشند، در حالی که مدل های دیگر برای خرد کردن گوشت به حجم کوچکتر و دقیق‌تر استفاده می‌شوند.

انواع تیغه و شبکه چرخ گوشت

ظرفیت چرخ گوشت

تمامی چرخ گوشت ها در هر دقیقه می‌توانند حداکثر یک مقدار از گوشت را در خروجی داشته باشند، هرچقدر که میزان خروجی گوشت دستگاه بیشتر باشد در نتیجه سرعت آن هم بالاتر است. واحد سنجش ظرفیت چرخ گوشت، کیلوگرم در دقیقه می‌باشد، معمولا ظرفیت خروجی اکثر چرخ گوشت های خانگی بین ۱ تا ۲ کیلوگرم است. چرخ گوشت هایی که خروجی آن ها ۱.۵ کیلوگرم بر دقیقه می‌باشد برای خانواده ها با جمعیت متوسط، می‌توانند گزینه مناسبی محسوب شوند.

شست و شو آسان

گوشت و مرغ جز آن دسته از مواد غذایی هستند که در مقابل فاسد شدن بسیار حساس می‌باشند. یک چرخ گوشت خوب باید به گونه ای باشد که قطعات آن به راحتی از یکدیگر جدا شوند و بتوان آن ها را بدون دغدغه تمیز و حتی در داخل ماشین ظرفشویی قرار داد. نکته بعدی این است که علاوه بر سهولت در جداسازی قطعات، باید سرهم کردن آن ها نیز آسان باشد.

یک چرخ گوشت استیل در حال چرخ کردن گوشت است. | برقیجات

وزن و ابعاد چرخ گوشت

با توجه به قطعات و طراحی بدنه ای که بر هر چرخ گوشت در نظر گرفته شده است، وزن و ابعاد آن متفاوت می‌باشد. افراد باید در نظر داشته باشند با توجه به فضای آشپزخانه خود و وزنی که حمل راحتی برای آن ها دارد، دست به انتخاب بزنند. معمولا کمتر چرخ گوشتی پیدا می‌شود که وزن سبکی داشته باشد، ولی درباره ابعاد آن، حق انتخاب بیشتری می‌توان داشت.

قابلیت ها

یک چرخ گوشت می‌تواند علاوه بر چرخ کردن به حالت عادی، دارای برخی قابلیت ها باشد که کمک می‌کنند تعداد کارایی‌ های دستگاه بیشتر شود. برخی از آن‌ها ممکن است بر عملکرد فوری دستگاه تأثیر زیادی نداشته باشند، اما در طولانی‌مدت می‌توانند به بهبود کارایی و عمر مفید چرخ گوشت کمک کنند.

  • چرخش معکوس: ویژگی reverse موجب می‌شود تا تیغه ها در جهت مخالف، چرخش داشته باشند، این مسئله کمک می‌کند تا اگر تکه های گوشت بر روی تیغه یا سایر اجزای چرخ گوشت باقی مانده باشند به بیرون هدایت شوند؛
  • سوسیس زن: گوشت های چرخ شده را به حالت سوسیس خارج می‌کند؛
  • کبه ساز: نحوه پردازش گوشت های خرد شده در کبه ساز به حالت سوسیس تو خالی است که افراد می‌توانند داخل آن را از هر نوع مواد غذایی پر کنند؛
  • تغییر سرعت: این مسئله به موتور دستگاه بستگی دارد، در صورتی که موتور از تغییر سرعت پشتیبانی کند، می‌توان آن را بر روی درجه سرعت های مختلف قرار داد؛
  • خنک کنندگی موتور: جلوی گرم شدن موتور و آسیب به آن گرفته می‌شود؛

یک چرخ گوشت که دارای قابلیت سوسیس زن است.

طول سیم چرخ گوشت

بسته به مدل و سازنده ممکن است که طول سیم دستگاه متفاوت باشد. در اکثر مواقع، سیم‌های استفاده شده در چرخ گوشت ها به منظور انعطاف و آسانی در استفاده، با طول کافی طراحی می‌شوند. اغلب سیم‌ها به طور کلی بین ۱ تا ۲ متر طول دارند. در هر صورت، قبل از خرید یک چرخ گوشت، لازم است تا مشخصات فنی آن بررسی شود تا اطمینان حاصل پیدا کرد که سیم به اندازه کافی بلند است و به راحتی می‌توان دستگاه را در مکان مناسب برای استفاده قرار داد.

حجم صدای موتور

این مسئله با موتور دستگاه ارتباط مستقیم دارد، میزان صدا با دسی‌بل سنجیده می‌شود. در اکثر موارد، چرخ گوشت‌های مدرن و با کیفیت، با تکنولوژی‌های صوتی و مکانیکی پیشرفته تری طراحی شده‌اند تا صدای موتور را به حداقل برسانند. حجم صدای موتور چرخ گوشت ممکن است در حدود ۵۰ تا ۸۰ دسی‌بل باشد.

گارانتی و وارانتی ( خدمات پس از فروش)

همانطور که در بالاتر اشاره شد، قطعات یک چرخ گوشت بسیار گسترده هستند، برخی مواقع ممکن است که این قطعات و اجزا خراب شوند یا مشکلی برای دستگاه رخ بدهد؛ در همچین شرایطی اگر چرخ گوشت دارای گارانتی و وارانتی باشد، شرکت تولیدکننده به صورت رایگان یا با هزینه ای مقرون به صرفه قطعات را تعمیر یا تعویض می‌کند.

بهترین برند های چرخ گوشت

اکثر انتظاری که افراد از یک چرخ گوشت خوب دارند و در جست و جو راهنمای خرید چرخ گوشت هستند این است که دستگاه بتواند بدون مشکل گوشت را در زمانی نسبتا سریع چرخ کند و دارای طول عمر بالایی باشد. البته در این زمینه انتظارات دیگری هم وجود دارد اما به صورت کلی خواسته بیشتر افراد مواردی است که در بالا ذکر شدند.

  • پارس خزر
  • تولیپس
  • پاناسونیک
  • مولینکس
  • ویداس

از جمله برند های تولید کننده چرخ گوشت در بازار هستند که موفق شده اند رضایت مشتری مطلوبی را جلب کنند.

 

یک چرخ گوشت با بدنه ای سفید که تعدادی گوشت را چرخ کرده است.

انواع چرخ گوشت

چرخ گوشت ها از لحاظ عملکرد به دو دسته برقی و دستی تقسیم می‌شوند. مدل و قطعات چرخ گوشت برقی بیشتر و همچنین قیمت آن بالاتر می‌باشد. هریک از انواع چرخ گوشت دارای عملکرد خاص خود هستند و می‌توانند کارآمد باشند.

چرخ گوشت دستی

چرخ گوشت های دستی عموما برای نیاز های ساده مانند میوه و سبزیجات یا حبوبات پخته شده مناسب هستند. این مدل چرخ گوشت ها قیمت نسبتا پایینی دارند و برای کار کردن با آن ها، باید با کمک دست مواد غذایی را چرخ کرد.

چرخ گوشت برقی

چرخ گوشت برقی، دستگاهی است که با استفاده از نیروی برق، گوشت و سایر مواد غذایی را چرخ کرده و به قطعات کوچک‌تر تبدیل می‌کند. چرخ گوشت های برقی معمولاً دارای موتور قوی و تیغه‌های تیز هستند که فرآیند چرخ کردن گوشت را بسیار سریع و آسان می‌کنند.

نتیجه گیری

انواع و مدل های بسیاری از چرخ گوشت در بازار موجود هستند، راهنمای خرید چرخ گوشت می‌تواند در جهت دهی به انتخاب مشتریان کمک کند. برای تهیه یک چرخ گوشت خانگی خوب حتما لازم نیست که گران ترین مدل بازار را انتخاب کرد، در بسیاری از موارد ممکن است که یک چرخ گوشت با قیمت متوسط بتواند به اکثر نیاز های یک خانواده پاسخ دهد. افراد در درجه اول باید نیاز های خود را شناسایی کنند و سپس تصمیم بگیرند که چرخ گوشت مد نظر آن ها باید دقیقا چه مقدار توان مصرفی، ظرفیت خروجی، قابلیت، ابعاد و سایر ویژگی ها را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist