چگونه در منزل مانند یک کافی شاپ به تهیه قهوه با قهوه ساز بپردازیم؟

یک دستگاه قهوه ساز در کنار یک فنجان قهوه به منظور تهیه قهوه با قهوه ساز قرار گرفته است. | برقیجات

برای نوشیدن یک قهوه خوش طعم حتما لازم نیست که در کافه ها به دنبال آن گشت. حتی در منزل هم می‌توان به فکر تهیه قهوه بود. در حال حاضر قهوه های مختلفی در بازار وجود دارند که میزان کافئین، طعم و حتی شیوه دم آوری هریک با دیگری متفاوت است. با توجه به این حجم از تنوع، می‌توان در منزل به آسانی به طرز تهیه قهوه با قهوه ساز برقی پرداخت.

قهوه مناسب برای قهوه ساز برقی

با دستگاه قهوه ساز عمدتا می‌توان قهوه فرانسه درست کرد. البته قهوه ترک و اسپرسو هم می‌شود تهیه نمود، اما مزه نهایی اصلا طعم مطلوبی نخواهد داشت، چرا که شیوه اصولی تهیه این دو قهوه، با فرانسه متفاوت است. به ویژه طرز تهیه قهوه اسپرسو که بخار نقش پررنگی در دم آوری آن بازی می‌کند.

یک فنجان سفید که بر روی یک نعلبکی سفید قرار گرفته است و داخل آن مقدار قهوه فرانسه قرار دارد.

طرز تهیه قهوه با قهوه ساز برقی

 1. دانه های قهوه (۲۰ گرم) باید در اندازه متوسط آسیاب کنید
 2. سپس دانه های آسیاب شده را در فیلتر بریزید. برای طعم دهی بهتر، توصیه می‌شود از فیلتر کاغذی استفاده کنید.
 3. آب(۳۰۰ میلی لیتر) وقتی به نقطه جوش رسید یا نزدیک به جوش آمدن بود ( حدود 90 تا 96 درجه سلسیوس) در مخزن قهوه ساز بریزید.
 4. سپس دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید تا قطرات آب به آرامی از میان قهوه های پودر شده عبور کنند و عصاره آن ها استخراج شود. در نهایت، قهوه به داخل کاپ یا قوری که در زیر قهوه ساز قرار گرفته است می‌ریزد. نوش جان!

برای تجربه یک طعم بهتر می‌توانید قهو خود را در کنار شکلات، بسکوییت یا کروسان میل کنید. در نظر داشته باشید که غلظت قهوه به شما بستگی دارد. در صورت تمایل به قهوه غلیظ می‌توانید مقدار قهوه را بیشتر کنید.

روش تهیه قهوه با قهوه ساز برقی خانگی

 

نکات ضروری تهیه یک قهوه با کیفیت در قهوه ساز خانگی

به منظور تهیه قهوه با قهوه ساز، باید به برخی جزئیات توجه ویژه ای داشت. طعم قهوه صرفا وابسته به دانه های قهوه نیست، بلکه موارد جانبی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند بر روی مزه کل فنجان قهوه تاثیرگذار باشند. رعایت این اصول در انجام صحیح فرایند طرز تهیه قهوه با قهوه ساز برقی کمک کننده است.

 1. دانه های قهوه
 2. آب
 3. دستگاه قهوه ساز
 4. فیلتر

دانه های قهوه

تازگی و کیفیت قهوه بسیار حائز اهمیت است. به طور معمول 20 گرم قهوه آسیاب شده برای یک وعده مصرف کافی می‌باشد. عمده دانه قهوه ای که مورد استفاده قرار می‌گیرد ترکیب دانه روبوستا و عربیکا می‌باشد. این به خود شما بستگی دارد که چند درصد از هر کدام آن ها را ترکیب کنید، درصد ترکیب قهوه یک مورد انتخابی است. دانه های روبوستا انرژی بخش و دانه های عربیکا خوش طعم تر هستند، برای افرادی که قصد دارند با خوردن قهوه خستگی را از خود دور کنند باید مقدار روبوستا را بیشتر در نظر بگیرند اما اگر طعم قهوه برای آن ها در اولویت است باید میزان عربیکا را بالا ببرند.

آب

آبی که برای تهیه قهوه با دستگاه قهوه ساز برقی، مورد استفاده قرار می‌گیرد، تاثیر همه جانبه دارد. آب باید تمیز و شفاف باشد. اگر در فرایند دم آوری قهوه، از آب تصفیه شده استفاده شود، نتیجه نهایی بو و طعم مطبوع تری خواهد داشت.

دستگاه قهوه ساز

نقشی که قهوه ساز در استخراج طعم قهوه ایفا می‌کند، خیلی حیاتی و مهم است. برخی از قهوه ساز ها دارای قابلیت کنترل دما و مدت زمان دم آوری هستند که این موارد به انجام گرفتن هرچه بهتر دم آوری قهوه، کمک می‌کنند. به وسیله انواع قهوه ساز ها که با شیوه هایی مختلف قهوه آماده می‌کنند، می‌توان نوشیدنی قهوه دلخواه خود را آماده کرد.

فیلتر

جنس فیلترها می‌تواند فلزی، کاغذی یا پارچه ای باشند. فیلتر موجب می‌شود تا تفاله های قهوه از عصاره آن جدا شود. همچنین فیلتر قهوه ساز از تجمع رسوبات قهوه در دستگاه قهوه ساز جلوگیری می‌کند.

دانه های قهوه، آب، قهوه ساز و فیلتر قهوه ساز که از اصلی ترین فاکتور های تهیه قهوه با قهوه ساز محسوب می‌شوند در کنار یکدیگر قرار اند.

مزایای قهوه

تا به الان حدود ۱۲۹ نوع دانه قهوه کشف شده است که خاستگاه هریک از آنها به گوشه ای از دنیا برمی‌گردد. در ادامه بد نیست اندکی با نکات مثبت این نوشیدنی خوشمزه آشنا شویم.

 • افزایش تمرکز
 • کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲
 • دوست کبد
 • افزایش انرژی
 • پیشگیری از پارکینسون

نتیجه گیری

تهیه قهوه با دستگاه قهوه ساز برقی آنچنان فرایند پیچیده ای نیست. اگر نکاتی که در بالا به آن ها اشاره شد به خوبی رعایت شوند، نتیجه نهایی حتما نظر شما را جلب می‌کند. در مقالات بعدی به طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه خانگی نیز می‌پردازیم. چرا که مسلما بسیاری از افراد مشتاق هستند تا طرز تهیه اسپرسو با دستگاه را بررسی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist