راهنمای جامع خرید قهوه ساز خانگی

دو عدد قهوه ساز حرارتی که در کنار یکدیگر بر روی یک سنگ آشپزخانه با بک گراندی سفید قرار گرفته اند.

به منظور تهیه یک قهوه ساز خانگی کارآمد، در ابتدا لازم است تا راهنمای خرید قهوه ساز خانگی را مطالعه کرده و در آخر تصمیم به تهیه گرفت. انواع دستگاه قهوه ساز با توجه به نوع دانه قهوه، می‌توانند انواع مختلفی از نوشیدنی قهوه را تهیه کنند. اطلاع از ویژگی های هر مدل قهوه ساز موجب می‌شود تا بتوان بهترین خرید را در زمینه تهیه قهوه ساز خانگی تجربه کرد.

انواع قهوه ساز

قهوه ساز های خانگی برقی دارای دو نوع قطره ای و حرارتی هستند. عملکرد و کارایی هردو مورد به یک شیوه است اما تنها تفاوتی که میان قهوه ساز قطره ای و حرارتی وجود دارد، سیستم گرم نگهدارنده این دو می‌باشد. قهوه ساز های قطره ای دارای یک صفحه گرم نگهدارنده هستند که کارافه بر روی آن قرار می‌گیرد، اما کارافه قهوه ساز حرارتی استیل و ایزوله می‌باشد در این حالت نیازی نیست که کارافه حتما بر روی پایه باشد تا قهوه گرم بماند.

دو عدد قهوه ساز حرارتی و قطره ای که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

راهنمای خرید قهوه ساز خانگی

برای پرداختن و انتخاب یک coffee maker باید به نکات مهم قبل از خرید قهوه ساز خانگی توجه کرد. اکثر افراد به جنبه های کلی محصول دقت می‌کنند اما گاه برخی از همین دلایل جزئی می‌توانند موجب ایجاد نارضایتی در خرید شوند.

حجم

مسئله حجم دستگاه قهوه ساز با ابعاد بیرونی آن در ارتباط است. قبل از رفتن به فروشگاه و یا حتی تهیه از سایت های اینترنتی، باید فضای سنگ آشپزخانه به خوبی بررسی شود. در این صورت تا حدودی می‌توان پیش بینی کرد که قهوه ساز مد نظر تا چه حد را اشغال می‌کنند.

ظرفیت

قهوه ساز ها می‌توانند بین ۴ تا ۱۲ فنجان و در مواقعی حتی ۱۴ فنجان قهوه را در آن واحد تهیه کنند. این مسئله با مقدار ظرفیت مخزن آب دستگاه در ارتباط است. برای سرو کردن ۱۲ فنجان قهوه توسط دستگاه قهوه ساز، باید بین ۱۲ تا ۲۴ قاشق غذاخوری پودر قهوه استفاده کرد که بسته به سلیقه و غلظت مورد نظر افراد متفاوت است. افراد علاقه مند به قهوه و خانواده های پرجمعیت باید به فکر قهوه سازی باشند که ظرفیت بالایی دارد.

فردی در حال ریختن قهوه به داخل یک فنجان سفید رنگ می‌باشد و در بک گراند صفحه یک قهوه ساز خانگی قرار دارد.

سرعت عملکرد

اینکه مدت زمان دم کشیدن قهوه در قهوه ساز خانگی چقدر طول بکشد بستگی به عواملی مانند دمای آب، اندازه دانه های قهوه و قدرت دستگاه دارد. به طور متوسط بین ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان می‌برد به واسطه قهوه ساز قطره‌ای و حرارتی یک فنجان قهوه تحویل گرفت. در اکثر قهوه ساز ها کلیدی برای قطع جریان آب وجود دارد. بعد از اینکه مقدار قهوه تهیه شده به حد مورد نیاز رسید، با فشردن این کلید ادامه جریان درست کردن قهوه متوقف می‌شود، در این حالت دیگر احتیاجی به معطل شدن تا گرفتن عصاره تمامی پودر های قهوه داخل دستگاه نیست.

جنس بدنه

یکی از عواملی که در عمر بالای هر کالایی موثر است، جنس بدنه آن می‌باشد. پایه و بدنه ای که برای قهوه ساز قطره ای و حرارتی به کار می‌رود می‌تواند استیل یا پلاستیکی باشد. برای جنس کارافه هم به طور عمده جنس بدنه کارافه در قهوه ساز قطره ای از شیشه و جنس بدنه قهوه ساز حرارتی از استیل است. هنگام تهیه باید قهوه سازی را مد نظر داشت که بدنه آن استیل است.

یک دستگاه قهوه ساز خانگی که بدنه آن از استیل و جنس کارافه آن شیشه است، این دستگاه بر روی یک سنگ قرار گرفته است و فردی کارافه را نگه داشته در کنار قهوه ساز یک تکه کیک قرار دارد.

توان مصرفی

مقدار برقی که دستگاه های قهوه ساز مصرف می‌کنند بنا به تعداد المنت و قابلیت های دستگاه مانند برنامه پذیری و غیره متفاوت است. به طور کلی دستگاه های قهوه ساز بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ وات برق مصرف می‌کنند. اگر افراد تنها قصد تهیه یک دستگاه قهوه ساز ساده به دور از امکانات اضافی دارند، همان قهوه ساز ۶۰۰ وات هم برای رفع نیازشان کافی است.

قابلیت ها

برخی از کارخانه های تولیدکننده در دستگاه های قهوه ساز خانگی خود ویژگی هایی را قرار می‌دهند که آن ها را نسبت به سایر محصولات مشابه جلو می‌اندازد. البته قرار نیست که تمامی این قابلیت ها در یک قهوه ساز قرار بگیرند، بلکه هر قهوه ساز می‌تواند یک یا چند عدد از این قابلیت ها را داشته باشد.

تایمر

برای افرادی که دوست دارند قبل سرکار رفتن در زمان مشخصی قهوه آن ها حاضر باشد. با تنظیم کردن تایمر می‌توان برای دستگاه تعیین کرد که در زمان عدم حضور ما در چه زمانی روشن شود و قهوه درست کند.

اتصال به WIFI

برخی از قهوه ساز های جدیدی که در این چندسال اخیر تولید شده اند می‌توانند به اینترنت و تلفن همراه متصل شوند. در این حالت از راه دور تنها با یک تلفن همراه می‌توان تنظیمات قهوه ساز را در اختیار داشت. به فرض مثال در صورتی که افراد بیرون از منزل حضور دارند، با استفاده از این قابلیت می‌توانند هنگام رسیدن به منزل یک قهوه گرم و به موقع را تجربه کنند.

 

خاموشی خودکار

بی دقتی در خاموش کردن قهوه ساز می‌تواند بر مصرف برق و حتی استهلاک دستگاه تاثیر داشته باشد، قهوه سازی که از این ویژگی پشتیبانی می‌کند می‌تواند تا حدودی جلوی این دو معضل را بگیرد.

بوق هشدار

غرق شدن در کار یا روزمره، ممکن است موجب شود که افراد فراموش کنند برای خود قهوه درست کرده اند. بعد از اینکه فرایند تهیه قهوه توسط دستگاه به اتمام برسد، این بوق دیگران را مطلع می‌کند.شستشو خودکار: بافت قهوه به گونه ای است که راحت رسوب می‌بندد. از این جهت شست و شو ابزاری که برای تهیه و سرو قهوه به کار برده می‌شوند خیلی مهم است. دستگاه های قهوه سازی که از سیستم شستشو خودکار بهره می‌برند، می‌توانند به صورت خودکار داخل قهوه ساز را تمیز کنند. معمولا زمانی که دستگاه برای این شستشو صرف می‌کند حدود نیم ساعت است و برای انجام این فرایند لازم است که در داخل دستگاه آب و سرکه ریخته شود.

فیلتر

بعد از ریختن پودر قهوه و آب به داخل دستگاه، آب از میان پودر عبور می‌کند و آرام آرام به داخل کارافه قهوه ساز می‌ریزد. قبل از اینکه قطرات آب وارد کارافه شوند از قسمتی به نام فیلتر عبور می‌کنند. در واقع فیلتر موجب می‌شود تا آب از پودر قهوه جدا شود و نتیجه نهایی قهوه ای بدون لرد و تفاله باشد. فیلتر ها به سه دسته فلزی، پارچه و کاغذی تقسیم می‌شوند. در اکثر موارد فیلتر کاغذی توصیه می‌شود چون باعث طعم بهتر قهوه است.

فردی دو عدد فیلتر کاغذی و پارچه ای قهوه ساز را در دست خود گرفته است و در حال مقایسه آن ها می‌باشد. | مجله برقیجات

تمیزکاری

در بالا به عملکرد شستشو خودکار دستگاه اشاره شد. در اینجا مجدد لازم است که تاکید شود که حین خرید اجزای قهوه را خود بررسی کرد که آیا به راحتی جدا می‌شوند و قابل شست و شو هستند یا اینکه این عمل برای دستگاه غیر ممکن است و اجزای آن در کارخانه به یکدیگر چسبانده شده اند.

صفحه نمايش

قهوه ساز هایی که دارای صفحه نمایش هستند از کاربری راحت تری برخوردار می‌باشند. بر روی قسمت صفحه نمایش مواردی همچون مدت زمان، تایمر و تنظیمات نشان داده می‌شود.

آسیاب

اینکه یک دستگاه قهوه ساز دارای آسیاب باشد جز عملکرد های آن قرار می‌گیرد. برخی از قهوه ساز های خانگی دارای قسمتی جداگانه برای آسیاب دانه های قهوه هستند. در این صورت افراد می‌توانند میزان سایز دانه ها را به میل شخصی خود آسیاب کنند.

یک عدد قهوه ساز خانگی که دارای آسیاب قهوه می‌باشد و بر روی یک میز در کنار دو عدد فنجان سفید قرار گرفته است.

گارانتی

از آنجایی که قهوه ساز یک وسیله برقی محسوب می‌شود، گاه ممکن است عوامل خارجی مانند نوسانات برقی و یا موارد داخلی خود دستگاه باعث شوند که عملکرد قهوه ساز دچار مشکل شود. در این صورت هزینه تعمیر و یا پیدا کردن قطعات اندکی سخت و زمانبر است. بررسی گارانتی داشتن دستگاه هم یکی از گزینه هایی است که در راهنمای خرید قهوه ساز خانگی باید حتما ذکر شود.

برترین برند های قهوه ساز خانگی

برند های مختلفی هستند که موفق شده اند در زمینه تولید و فروش قهوه ساز های خانگی و حتی تجاری جلب رضایت بالایی داشته باشند. از جمله این برند ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دلونگی
 • برویل
 • اسمگ
 • بوش
 • فیلیپس

در میان برند های ایرانی هم ویداس و میگل توانسته اند که با قیمتی بسیار پایین از رقیب های خارجی، چیزی دست کم نداشته باشند و کیفیت خوبی را ارائه دهند.

ویژگی های مثبت و منفی قهوه ساز خانگی

از نکات مهم قبل از خرید قهوه ساز خانگی این است که باید از مزایا و معایب آن مطلع بود تا بعد از خریدن دستگاه و رو به رو شدن با موارد منفی از عملکرد دستگاه خود ناامید نشد.

مزایا

 • سرعت بالا
 • زمان بندی(برخی مدل ها)
 • صرفه جویی در زمان
 • طعم خوب
 • تغییر دمای آب
 • سهولت استفاده

معایب

 • مصرف برق
 • هزینه نسبتا بالا
 • اشغال فضا(در صورت عدم توجه به حجم دستگاه)
 • صدای زیاد
 • عملکرد وابسته به برق

فردی در حال برداشتن کارافه از روی پایه قهوه ساز می‌باشد.

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد می‌توان تا حد زیادی از خرید خود رضایت داشت. از آنجایی که عملکرد دستگاه قهوه ساز به این صورت است که نیازی به سر زدن و بررسی کردن مداوم ندارد، در راحت تر کردن فرایند تهیه قهوه خیلی موثر می‌باشد. به صورت کلی قهوه ساز خانگی برای اکثر افراد شاغل، خانم های خانه دار، خانواده های علاقه مند به قهوه و بسیاری از گروه های دیگر مناسب است.

دیدگاه ها 2

 1. علیرضا می‌گوید:

  کارافه قهوه ساز که در متن چند بار استفاده شده به چه معنی است و آیا در دستگاه اسپرسوساز استفاده می شود؟

  • Faezeh Nateghi Faezeh Nateghi می‌گوید:

   درود وقت بخیر
   کارافه حالت قوری داره و در قهوه ساز زیر قسمتی قرار میگیره که قهوه آماده شده از آن خارج می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist