آشنایی کامل با انواع سیستم امنیتی و حفاظتی

سیستم های حفاظتی و نظارتی جز اساسی ترین ابزار برای تامین امنیت اماکن به حساب می آیند. مجموعه ای از ابزار امنیتی مربوط به اماکن که در صفحه ای با بک گراند زرد در دونه یک خانه قرار گرفته اند.

سیستم امنیتی و حفاظتی، مجموعه ای از تجهیزات و فناوری های مختلف است که به شناسایی، تشخیص و اعلام خطرات می‌پردازد. با توجه به اهمیت این مسئله، لوازم حفاظتی و نظارتی بسیاری روی کار آمدند که توسط شرکت‌های متفاوت تولید می‌شوند. این لوازم در انواع مختلفی مانند: دوربین های مداربسته، سیستم های اعلام حریق، دزدگیر ها یا هشدار اعلام نفوذ تقسیم بندی می‌شوند.

هریک از این سیستم ها کارایی و ویژگی های مختص به خود را دارند و باید هنگام خرید سیستم های امنیتی و حفاظتی دقت بسیار زیادی انجام دهیم.

انواع سیستم امنیتی و حفاظتی

انواع سیستم‌ های امنیتی و حفاظتی، شامل دوربین‌های نظارتی، سیستم‌ های اعلام حریق، دزدگیر ها و سیستم‌های کنترل دسترسی هستند. این سیستم‌ها به منظور حفاظت از افراد و اشیای های قیمتی در برابر خطرات و تهدیدات مختلف، استفاده می‌شوند.

برای محیط های مختلف، سیستمهای امنیتی و حفاظتی مختلفی تعبیه و ترکیب می‌شود. مطالعه‌ مطلبی درباره‌ی معرفی بهترین سیستم های امنیتی و حفاظتی مناسب هر محیط، می‌تواند به درک بهتر این موضوع کمک کند.

دوربین ها

دوربین مداربسته (CCTV) به دلیل عملکرد گسترده و موثری که دارد جز پر استفاده ترین سیستم های امنیتی به حساب می‌آید. امروزه انواع متفاوتی از دوربین ها مانند: Ahd ،Ip ،Wireless و غیره با ویژگی و قیمت‌های متفاوت به بازار عرضه می‌شوند که دست مشتری را برای خرید باز گذاشته اند.

دوربین ها به دو صورت دام و بولت در سقف ها یا دیواره های ساختمان نصب می‌شوند و می‌توانند به صورت ۲۴ ساعته تمامی تصاویر را ضبط نمایند. استفاده از دوربین های مداربسته به یک منطقه خاص محدود نمی‌شوند، بلکه در همه مکان ها، مانند اداره‌ها، منزل‌ها، ورودی و خروجی ساختمان‌ها و  پارکینگ‌ها به کار گرفته می‌شوند.

استفاده از دوربین های مداربسته به عنوان نمونه ای از سیستم های امنیتی و حفاظتی در خیابان ها و اماکن مختلف

سیستم های اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین سیستم‌های امنیتی در هر محیط مسکونی، تجاری، صنعتی و عمومی هستند.  این سیستم ها دارای چندین نوع هستند؛ برخی از آن‌ها صرفا برای تشخیص و اعلام دود نصب می‌شوند و دسته ای دیگر در تشخیص حرارت و آتش سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از آنجایی که سیستم های اعلام حریق یکی از موارد بسیار مهم برای ساختمان ها به حساب می آیند، باید هنگام تهیه آن ها دقت بسیاری به خرج داد.

سیستم های اعلام حریق به عنوان نمونه ای از سیستم های امنیتی و حفاظتی که در فضاهای مختلف استفاده می‌شوند.

دزدگیر

دزدگیر ها به واسطه سنسورهایی که به مدار کنترل فرمان آن ها متصل است، حرکت را تشخیص می‌دهند و به اسپیکر ها برای آژیر کشیدن، دستور ارسال می‌کنند. برخی از دزدگیرها قابلیت نصب سیم کارت و ارسال پیامک دارند. نحوه عملکرد سنسورهای دزدگیر که به آن زون هم گفته می‌شود، بدین صورت است که آن‌‌ها دارای اشعه مادون قرمز می‌باشند؛ با قرار گرفتن اشیا یا افراد از مقابل زون ها‌، نور مادون قرمز قطع می‌شود که در این صورت آژیر فعال می‌گردد.

معمولا اکثر دزدگیر ها دارای چند زون بیسیم و با سیم هستند. آن ها لازمه هر محیطی هستند، زیرا صدای آژیر آن‌ها می‌تواند ریسک خطر را کاهش دهد یا اینکه باعث شود همسایه ها با پلیس تماس بگیرند. دزدگیرها می‌توانند در ساختمان های تجاری، اداری، مسکونی، سوله ها و به ویژه مراکز صنعتی مورد استفاده قرار بگیرند.

انواع دزدگیر های مختلف سیستم های امنیتی که در مکان های مختلف استفاده می‌شوند.

سیستم های کنترل دسترسی

این سیستم های حفاظتی، امکان مدیریت و کنترل دسترسی افراد به مناطق مختلف یا منابع مهم در یک محیط را فراهم می‌کنند و با استفاده از کارت‌، کد عبور یا تشخیص اثر انگشت، دسترسی به مکان های محدود را مدیریت می‌کنند.

موارد استفاده از سیستم های امنیتی و حفاظتی

استفاده از سیستم های امنیتی محدود به محل خاصی نیست، بلکه امنیت یکی از موارد ضروری در هر مکانی به حساب می‌آید. این سیستم ها می توانند در ساختمان‌ها، موزه ها، هتل‌ها، ادارات، مراکز خرید و حتی در سطح شهر مورد استفاده قرار بگیرند.

همانطور که ملاحظه نمودید، موارد حفاظتی به چند دسته تقسیم می‌شوند؛ در هرکدام از این بخش‌ها برخی برند‌ها توانسته اند نسبت به سایر رقبا موفق تر عمل کنند و جلب رضایت مشتری بیشتری را از آن خود نمایند.

بهترین برند ها در حوزه سیستم های امنیتی و حفاظتی

برترین برندهای سیستم‌های امنیتی و حفاظتی جهان، با ارائه تکنولوژی‌های پیشرفته و خدمات حرفه‌ای، امکان مدیریت و کنترل دسترسی افراد به مناطق مختلف یا منابع مهم در یک محیط را فراهم می‌کنند.

در ادامه به معرفی بهترین برند ها در دسته بندی های مختلف سیستم های حفاظتی و نظارتی می‌پردازیم.

برند های شناخته شده دوربین مداربسته

از بین شرکت های خارجی، هایک ویژن (Hikvision)، داهوآ (Dahua) و اکسیس(Axis) توانسته اند در سطح بین الملل، سهم و رشد بازار خوبی را به خود اختصاص دهند. این دو برند در بازار ایران هم محبوب و پر استفاده می‌باشند. در بین شرکت های داخلی، برند سیماران یکی از بهترین تولید کننده های دوربین های مداربسته در سطح کشور است.

برند های محبوب سیستم اعلام حریق

شرکت آلمانی زیمنس آگ(Siemens AG) و نوتیفایر (Notifier) از جمله پرچم داران سیستم های اعلام حریق در سطح جهانی هستند ولی به دلیل محدودیت های تجاری در بازار ایران یافت نمی شوند. اگر قصد خرید سیستم اعلام آتش سوزی را در سر دارید، برندهای داخلی زیتکس، سنس و سایان هم می توانند تا حدی زیادی انتظارات شما را برآورده سازند.

برند های معروف دزدگیر و هشدار نفوذ

یکی از معروف ترین شرکت های تولید کننده دزدگیر و هشدار نفوذ، برند ADT می‌باشد که محصولی از کشور آمریکا است. اما باید به این نکته توجه نمود که برخی شرکت های ایرانی مانند فایروال، کلاسیک و GMK جز برند‌های قوی در زمینه تولید دزدگیر می‌باشند.

مزایا استفاده از سیستم های امنیتی و حفاظتی

سیستم های نظارتی با ارائه راهکار های امنیتی موثر از خطرات احتمالی جلوگیری می‌کنند و باعث افزایش امنیت هرچه بیشتر محیط می‌شوند.

برخی از مزایای استفاده از سیستم‌های امنیتی و حفاظتی شامل موارد زیر است:

  • نظارت آنلاین
  • افزایش امنیت
  • کاهش ریسک و خطر
  • ایجاد احساس امنیت
  • اطلاع رسانی سریع
  • کاهش خسارت و خطرات جانی

سیستم‌های امنیتی و حفاظتی از اهمیت چشمگیری برخوردار هستند و نقش بسیار مؤثری در حفاظت از اماکن و افراد را دارند. این سیستم‌ها با ارائه راهکارهای نوآورانه و فناوری‌های پیشرفته، از سرقت‌ها، نفوذها، حوادث غیرمنتظره و خسارات ناشی از آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

شما می‌توانید جهت خرید انواع سیستم های حفاظتی به فروشگاه برقیجات مراجعه کنید و تمامی محصولات را همراه با مشخصات فنی آن‌ها مشاهده و با اطلاعات بالاتری خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist