بهترین دوربین مداربسته برای محیط باز چیست؟

دوربین مداربسته نصب شده در یک خیابان که دارای ویژگی های بهترین دوربین مداربسته برای فضای باز است. | مجله برقیجات

همیشه ترجیح داده می‌شود تا از بهترین دوربین مداربسته برای فضای خارجی، در ویلا ها، اطراف ساختمان ها و محیط های سوله ای یا صنعتی استفاده شود. این سبک فضا ها گسترده و بزرگ هستند، نظارت و کنترل آن ها به ابزار نظارتی دقیقی احتیاج دارد. استفاده از یک دوربین مداربسته مناسب می‌تواند تا حد زیادی در کاهش خطرات و بازدارندگی موثر باشد.

راهنمای خرید دوربین مداربسته برای فضای بیرونی

در مرحله اول باید این نکته را در نظر داشت که برای تامین ابزار نظارتی در فضای های خارجی، هیچ دوربینی وجود ندارد که بهترین باشد، بلکه در این حالت باید با توجه به شرایط محیط و نیاز افراد دوربین مداربسته ای را انتخاب کرد که بیشترین بازدهی را داشته باشد. به منظور اینکه در زمینه خرید و استفاده از CCTV در محیط خارجی بتوان موفق بود، باید به برخی نکات توجه کرد.

  • درجه حفاظت IP؛
  • درجه حفاظت IK؛
  • شکل ظاهری؛
  • دید در شب؛
  • کنترل از دور؛
  • کیفیت تصویر؛
  • ذخیره اطلاعات؛
  • قابلیت های هوش مصنوعی(AI).

مواردی هستند که حین خرید دوربین مداربسته برای فضای خارجی حتما باید از آن ها مطلع بود.

درجه حفاظت IP دوربین ها در محیط باز

دوربین های مداربسته که در محیط های خارجی نصب می‌شوند،‌ در معرض بارش باران و گرد و غبار قرار دارند. از آنجایی که دوربین های مداربسته یک وسیله الکتریکی هستند در صورت برخورد آب و یا ورود گرد و غبار به داخل آن ها، به آسانی می‌توانند خراب شوند. در این میان به منظور اینکه دوربین های مناسب فضای خارجی مشخص شوند و از دوربین مداربسته داخلی متمایز شوند، برای آن ها شاخصی به نام درجه حفاظت IP در نظر گرفته شده است.

کلمه IP مخفف واژه ingress protection یعنی حفاظت از ورود است. این شاخص از دو بخش تشکیل شده است و به صورت اعداد دو رقمی نوشته می‌شود. اعدادی که در سمت راست نوشته می‌شود مربوط به محافظت دوربین در برابر رطوبت و اعداد سمت چپ برای مقاومت دوربین در برابر گرد و غبار هستند. اعداد مربوط به گرد و غبار از 1 تا 6 و اعداد مربوط به مقاومت در برابر رطوبت بین 1 تا 9، نمره گذاری می‌شوند. هرچقدر میزان مقاومت دوربین بیشتر باشد، درجه حفاظت IP به 6 و 9 نزدیک تر است.

درجه حفاظت IK در دوربین های مداربسته

دوربین های مداربسته ممکن است که در برابر حوادثی همچون ضربه و فشار قرار بگیرند. به منظور اینکه مقاومت دوربین در برابر ضربات مشخص شود آن را با شاخص IK (impact protection) اندازه گیری می‌کنند. شاخص ضربه از اعداد 1 تا 10 در نظر گرفته می‌شود، هرچقدر مقاومت دوربین در برابر ضربات بیشتر باشد IK آن هم بالاتر می‌رود. IK1کمترین میزان مقاومت و IK10 بیشترین میزان مقاومت است.

شاخص مقاومت به ضربه IK دوربین مداربسته که به ده دسته تقسیم می‌شود.

شکل ظاهری انواع دوربین مداربسته

دوریبن های مداربسته از لحاظ ظاهری به دو دسته دام و بولت تقسیم می‌شوند. از این جنبه که برای فضای های خارجی، دوربین دام استفاده شود یا اینکه بولت به کار برود هیچ نظر قطعی وجود ندارد، اما در اکثر مواقع به افراد توصیه می‌شود که از دوربین های بولت برای محیط های خارجی استفاده کنند. دوربین های بولت بیشتر جلب توجه می‌کنند و در مقایسه با دام، بهتر می‌توانند بازدارنده باشند.

قابلیت دید در شب دوربین

از آنجایی که احتمال سرقت و خطرات در شب بیشتر است، قابلیت دید در شب برای دوربین های مداربسته خیلی مهم می‌باشد. قابلیت دید در شب بر روی دوربین های مداربسته به دو صورت سیاه و سفید و رنگی امکان پذیر است. دوربین هایی که دید در شب سیاه و سفید دارند به واسطه مادون قرمز (IR) تصاویر را دریافت می‌کنند. دوربین های رنگی به دو شیوه فول لایت و استار لایت تصاویر را رنگی ضبط می‌کنند. فول لایت ها دارای لامپ LED هستند ولی استار لایت ها نور خود را از محیط دریافت می‌کنند.

مقایسه دید در شب رنگی و سیاه سفید در دوربین های مداربسته که از یک منزل گرفته شده است.

کنترل از دور

در برخی شرایط نیاز است تا با استفاده از دوربین های نصب شده در فضای خارجی، بر روی جزئیات یک فرد یا محیط زوم کرد یا اینکه زاویه دید دوربین را تغییر داد. دوربین هایی که دارای لنز PTZ هستند، به راحتی می‌توانند از راه دور کنترل شوند. تغییر زاویه دید دوربین و فاصله کانونی در لنز های PTZ به صورت اتوماتیک از فاصله دور امکان پذیر است. البته حتما الزامی نیست که تمامی دوربین های مداربسته نصب شده در فضای خارجی PTZ باشند، برخی از فضاها اصلا احتیاجی به بزرگنمایی یا تغییر زاویه دوربین ندارند.

کیفیت تصاویر دوربین های مداربسته در محیط باز

اینکه افراد تا چه حد تمایل دارند که تصاویر را با جزئیات دقیق دریافت کنند به این مورد بستگی دارد. کیفیت تصاویر به میزان پیکسل های وجود در تصویر اشاره دارد که با واحد مگاپیکسل سنجیده می‌شود، هرچقدر تعداد پیکسل ها بیشتر باشد، کیفیت تصاویر دریافتی هم بیشتر می‌شود. در حال حاضر دوربین های مداربسته در کیفیت های مختلف 2،3،4،5، 8 مگاپیکسلی تولید می‌شوند. برای محیط های گسترده و فضاهایی که تشخیص چهره افراد مهم است، باید از دوربین های مداربسته با رزولوشن بالا استفاده کرد.

نوع ذخیره اطلاعات دوربین ها

تصاویر دریافتی توسط دوربین های مداربسته، با توجه به نوع دوربین ( آنالوگ یا آی پی) بر روی دستگاهی با عنوان NVR یا DVR ذخیره می‌شوند. برای دریافت و ذخیره تصاویر با کیفیت بالا، علاوه بر دوربین باید به کیفیت دستگاه هم توجه کرد.

چندین عدد دوربین در کنار چند دستگاه ضبط ویدیو قرار گرفته اند.

قابلیت های هوش مصنوعی(AI)

با بهره گیری از قابلیت های هوش مصنوعی مانند تشخیص چهره، پلاک خوان، ردیابی افراد و غیره می‌توان به تامین امنیت بیشتر محیط افزود. هوش مصنوعی برای روی دوربین های AHD و IP قابل اعمال است، اما برای دوربین های آی پی بهتر عمل می‌کند.

نتیجه گیری

نکاتی که در بالا به آن ها اشاره شد، جز ویژگی دوربین مداربسته برای محیط بیرون و به اصطلاح روباز هستند. با رعایت این نکات و در نظر گرفتن شرایط محیط نصب، می‌توان مناسب ترین دوربین مداربسته را تهیه کرد. اینکه بتوان یک دوربین مداربسته خوب خریداری کرد، همیشه وابسته به قیمت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist