اجزای چرخ گوشت های خانگی چیست؟

یک عدد چرخ گوشت سفید که بر روی میز قرار گرفته است و در اطراف آن گوشت های چرخ شده قرار دارد. | مجله برقیجات
تمامی قطعات چرخ گوشت با یکدیگر ارتباط دارند و کارکرد دستگاه بدون هر یک از این اجزا مطمئناً با مشکلاتی روبرو خواهد شد. این قطعات اغلب از جنس استیل یا فولاد ساخته می‌شوند  تا در صورت استفاده های مکرر، دوام و مقاومت بالایی داشته باشند. چرخ گوشت صرفا مختص گوشت نیست، با کمک چرخ گوشت می‌توان انواع مختلفی از حبوبات پخته، مرغ و حتی برخی سبزیجات را هم چرخ کرد. به صورت کلی این مواد غذایی به طور مستقیم و غیر مستقیم با ۱۱ قسمت مختلف از چرخ گوشت سر و کار دارند.

معرفی اجزای چرخ گوشت

دستگاه چرخ گوشت دارای اجزا و متعلقات مختلفی است که هرکدام کارایی به خصوصی در دستگاه دارند. برخی از قسمت های چرخ گوشت جدا می‌شوند و می‌توان آن ها را شست و شو داد مانند تیغه، حلزونی، میله و غیره ولی برخی از قسمت ها مانند موتور را نمی‌توان جدا کرد و داخل بدنه قرار دارند. اجزای چرخ گوشت شامل موارد زیر می‌باشند:

 1. موتور
 2. تیغه
 3. شبکه
 4. میله هدایت کننده (حلزونی)
 5. چرخ دنده
 6. مارپیچ
 7. طوقه
 8. فشاردهنده
 9. سینی
 10. محفظه
 11. گلویی
یک عدد چرخ گوشت که داخل محفظه آن گوشت های خرد شده قرار گرفته است و گوشت های چرخ شده از آن در حال خارج شدن هستند. | مجله برقیجات

کاربرد قطعات چرخ گوشت

شناخت کاربرد هریک از قطعات چرخ گوشت موجب می‌شود تا در برخی مواقع با بروز یک مشکل تا حدودی بتوان تشخیص داد که کدام قسمت قطعات چرخ گوشت دچار عیب شده است. البته این تشخیص صرفا جنبه کلی دارد، گاه برای بررسی دقیق تر نیاز است که چرخ گوشت به صورت کامل باز شود که این مسئله بیشتر از دست یک تعمیرکار بر می‌آید.

موتور چرخ گوشت

موتور قلب چرخ گوشت است و وظیفه آن تبدیل انرژی برق به نیرو مکانیکی می‌باشد. اینکه مارپیچ و تیغه ها بچرخند همگی بر عهده موتور دستگاه است. قدرت موتور چرخ گوشت با واحد وات بیان می‌شود، هرچقدر میزان وات دستگاه بیشتر باشد، قدرت موتور آن برای سریع تر و بهتر چرخ کردن، بیشتر است. برخی از موتور ها از چندین سرعت و قابلیت چرخش معکوس (به منظور جلوگیری از نماندن گوشت در دستگاه) پشتیبانی می‌کنند.
یک دستگاه چرخ گوشت بدون بدنه که تمامی اجزای آن از جمله موتور به خوبی مشخص است.
موتور در سمت راست تصویر

با وجود اینکه می‌توان از چرخ گوشت برای چرخ کردن سبزی هم استفاده کرد، اما به علت اینکه احتمال رسیدن آب به موتور دستگاه وجود دارد، توصیه می‌شود که افراد از این کار امتناع کنند.

سینی چرخ گوشت

سینی بر روی محفظه قرار دارد و مسطح است. مواد غذایی قطعه شده و آماده چرخ شده، قبل از ورود به دستگاه بر روی این قسمت قرار می‌گیرند.از جمله قطعات چرخ گوشت سینی آن است که در تصویر در یک پس زمینه سفید قرار دارد.

محفظه چرخ گوشت

این قسمت با عنوان مخزن هم شناخته می‌شود. هر نوع ماده غذایی در مرحله اول وارد این قسمت می‌شود. البته باید در نظر گرفت که برای مواردی همچون گوشت و مرغ، باید ابتدا آن‌ها را به قطعات کوچک خرد کرد و در نهایت داخل محفظه ریخت.
محفظه چرخ گوشت که از قطعات چرخ گوشت است و یک بک گراند سفید قرار گرفته است.

فشار دهنده چرخ گوشت

 این قطعه جز اجزای خارجی چرخ گوشت محسوب می‌شود. بعد از اینکه مواد غذایی به داخل محفظه ریخته می‌شوند، افرادی با کمک فشاردهنده، مواد غذایی را به سمت تیغه هدایت می‌کنند. از آن جایی که استفاده مستقیم از دست در قسمت محفظه خطرناک است، فشار دهند یا pusher برای این مورد ساخته شده است تا از خطرات جلوگیری کند.
فردی در حال هل دادن گوشت به داخل گلویی چرخ گوشت به واسطه یک فشاردهنده می‌باشد.

میله حلزونی چرخ گوشت

قسمت حلزونی با ظاهر یک میله مارپیچ شکل تولید می‌شود. حلزونی چرخ گوشت، مواد غذایی وارد شده را به سمت تیغه دستگاه هدایت می‌کند و جنس آن عموما از فلز است. در انتهای این قطعه یک عدد واشر به منظور جلوگیری از اصطکاک و سایش ناخواسته میان قطعات چرخ گوشت قرار گرفته است. یک سمت این میله فلزی به موتور و سمت دیگر آن تیغه قرار می‌گیرد.
نمونه از مارپیچ یا میله حلزونی چرخ گوشت که در پس زمینه ای سفید قرار گرفته است.

تیغه چرخ گوشت

تیغه ها از اصلی ترین بخش یک چرخ گوشت هستند. بعد از اینکه قسمت حلزونی، مواد غذایی را به سمت تیغه هدایت می‌کند، تیغه با چرخش سریع خود آن ها را چرخ می‌کند. تیغه ها می‌توانند سه یا چهار پره باشند. معمولا تیغه های سه پر در مقایسه با تیغه های چهار پر، مواد غذایی به ویژه گوشت را درشت تر خرد می‌کنند.
یک عدد تیغه چهار پره که متعلق به قطعات چرخ گوشت است. | مجله برقیجات

شبکه چرخ گوشت

بعد از اینکه مواد غذایی توسط تیغه چرخ شدند، به سمت قطعه ای با عنوان شبکه هدایت می‌شوند. شبکه ها بر روی تیغه قرار می‌گیرند و دارای سوراخ های متعدد می‌باشند که مواد غذایی از آن ها به سمت بیرون می‌روند. شبکه ها می‌توانند با ابعاد مختلف تولید شوند، اینکه سوراخ های قرار گرفته بر روی شبکه دارای چه سایزی هستند بر روی بدنه آن ها حک شده است. ابعاد سوراخ ها می‌توانند ۲،۵،۶،۸ میلی‌متر باشند.
ابعاد مختلفی از شبکه چرخ گوشت که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

طوقه چرخ گوشت

برای اینکه شبکه بتواند بر روی تیغه سوار شود و سفت قرار بگیرد، به قطعه ای با عنوان طوقه بستگی دارد. از میان اجزای چرخ گوشت، طوقه حکم یک رابط میان تیغه و شبکه را دارد که این دو اجزا را بر روی یکدیگر محکم می‌بندد تا در جای خود قرار گیرند.
طوقه چرخ گوشت در دو سایز مختلف با یکدیگر مقایسه شده اند.
طوقه چرخ گوشت در ۲ سایز مختلف

گلویی چرخ گوشت

قسمت گلویی مانند یک استوانه به شکل L می‌باشد که تمام اجزا مانند مارپیچ و تیغه داخل آن قرار دارند. همچنین قسمت های شبکه، طوقه و محفظه هم بر روی این قسمت قرار می‌گیرند. در واقع گلویی مانند یک پوشش عمل می‌کنند که برخی از قطعات داخل آن و برخی از آن ها بر روی آن نصب می‌شوند.
گلویی یک چرخ گوشت که مواد غذایی در اولین مرحله به آن وارد می‌شوند.

چرخ دنده چرخ گوشت

این قطعه وسیله انتقال انرژی از موتور به سایر بخش ها را انجام می‌دهد. اگر یک موتور دارای چندین سرعت باشد، چرخ دنده در تنظیم و اعمال این سرعت ها نقش دارد. همچنین چرخ دنده در قابلیت چرخش معکوس هم موثر است. جنس چرخ دنده ها اکثرا پلاستیک می‌باشد.
چرخ دنده چرخ گوشت که مسئول تنظیم سرعت و چرخش معکوس است.

نتیجه گیری

تمامی اجزای چرخ گوشت که در بالا به آن ها اشاره شد به صورت کلی قطعات مشترک بین تمامی چرخ گوشت ها هستند، چرا که این قسمت ها در تمامی چرخ گوشت های خانگی قرار دارند و بنای اصلی عملکرد این وسیله برقی می‌باشند. در برخی موارد، چرخ گوشت ها دارای قابلیت های بیشتر مانند کبه یا سوسیس ساز هستند که این موارد نیازمند لوازم خاص خود می‌باشند، اما از آنجایی که همه چرخ گوشت ها این قابلیت ها را ندارند قطعات آن ها بر روی هر چرخ گوشتی وجود ندارد . شرکت های تولیدکننده، با توجه به کالای تولیدی خود قطعات لازم برای عملکرد چرخ گوشت را بر روی بسته آن قرار می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist