معرفی انواع آیفون های تصویری بر اساس تکنولوژی و قابلیت های آن ها- (به همراه مزایا ومعایب)

intercom-types

به صورت کلی آیفون های تصویری از یک مانیتور، پنل، منبع تغذیه و سایر ملزومات تشکیل شده اند. از انواع آیفون تصویری برای باز کردن درب ورودی ساختمان استفاده می‌شود. به علت اینکه پنل های این مدل آیفون ها دارای دوربین هستند و با هر بار زنگ خوردن افراد می‌توانند ببینند که چه کسی پشت درب است، آن ها را آیفون تصویری می‌نامند.
فناوری ساخت آیفون تصویری در عملکرد، قیمت نهایی و بسیاری از جنبه های کارایی آن موثر است. انواع درب بازکن های تصویری می‌توانند با دو فناوری آنالوگ و دیجیتال ( تحت شبکه) تولید شوند. هریک از این فناوری ها دارای قابلیت ها و ویژگی های جداگانه ای هستند که آن ها را از یکدیگر متمایز می‌کند.

آیفون تصویری آنالوگ

برای راه اندازی یک سیستم آیفون تصویری آنالوگ علاوه بر پنل و آیفون تصویر به یک ترانس و سوئیچر (برای بیشتر از ۴ واحد) هم احتیاج است. از آیفون های تصویری آنالوگ بیشتر در ساختمان های کم واحد استفاده می‌شود، طراحی و سخت افزار های داخلی مانیتور و پنل آنالوگ پاسخگو تعداد واحد بسیار بالا نیستند.

پنل آنالوگ

پنل های تصویری آنالوگ در خارج از ساختمان و معمولا کنار درب ورودی نصب می‌شوند. آن ها از لحاظ ظاهری و عملکرد به دو دسته کدینگ و غیر کدینگ تقسیم می‌شوند، مدل های غیر کدینگ به ازای هر واحد بر روی پنل یک دکمه قرار گرفته است تا با فشردن آن بتوان با واحد مد نظر ارتباط برقرار کرد. در پنل های کدینگ اعداد ۰ تا ۹ قرار گرفته اند و دیگر هر واحد دارای دکمه ای جداگانه بر روی پنل نیست بلکه باید با استفاده از شماره های روی پنل واحد مورد نظر را شماره گیری کرد. پنل های آنالوگ کدینگ معمولا برای ساختمان های بیشتر از ۱۰ واحد کارآمد هستند.
پنل های کدینگ و غیر کدینگ آنالوگ از لحاظ ظاهری می‌توانند دکمه شاسی یا دکمه لمسی و یا حتی کارتخوان باشند.

مانیتور آنالوگ

مانیتور آیفون های تصویری در داخل واحد نصب می‌شوند. با فشردن شماره واحد به واسطه پنل، مانیتور به صدا در می‌آید، در این حالت افراد می‌توانند با دریافت کردن تصاویر فردی که زنگ زده است اقدام به باز کردن درب کنند. مانیتور های آنالوگ می‌توانند ویژگی های بسیاری مانند ارتباط داخلی، ذخیره عکس و فیلم با هر بار زنگ خوردن، باز کردن درب پارکینگ و دریافت تصاویر از حداکثر یک دوربین مداربسته داشته باشند. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که همه مانیتور های آنالوگ تصویری از این قابلیت ها پشتیبانی نمی‌کنند، صرفا مدل های خاصی از آن ها می‌توانند این ویژگی ها را داشته باشند و سایر مانیتور های تصویری صرفا تصاویر فردی که زنگ پنل را زده است را نشان می‌دهند.

آیفون تصویری دیجیتال

پنل و مانیتور های تحت شبکه در مقایسه با آنالوگ ها جدید تر و همچنین دارای قابلیت های بیشتری می‌باشند. از درب بازکن های تصویری آی پی برای ساختمان ها با تعداد واحد بالا مانند برج یا شهرک ها استفاده می‌شود. سیستم آیفون تصویری های دیجیتال بر مبنای اینترنت عمل می‌کنند و می‌توانند عملکرد های بیشتری را انجام دهند.

مانیتور آیفون تصویری دیجیتال

مانیتور های دیجیتال می‌توانند قابلیت های بسیاری را برای ساکنین ایجاد کنند. اولین قابلیت اکثر مانیتور های تحت شبکه ارتباط داخلی نامحدود با نگهبانی و سایر واحد ها می‌باشد. ذخیره عکس و فیلم نیز از دیگر قابلیت های مانیتور های دیجیتال است. برخی از مانیتور های دیجیتال دارای چند ورودی می‌باشند و علاوه بر دریافت تصاویر پنل نصب شده در مقابل درب ساختمان، این قابلیت را دارند که از چندین دوربین مختلف تصاویر را به صورت لحظه ای دریافت کنند.

پنل آیفون تصویری دیجیتال

پنل های دیجیتال می‌توانند به حالت دکمه شاسی، دکمه لمسی، کارتخوان و کدینگ تولید شوند. از آنجایی که پنل های تحت شبکه عمدتا برای مجتمع ها با تعداد واحد بالا کاربرد دارند، معمولا  به حالت کدینگ تولید می‌شوند. پنل های دیجیتال گران قیمت هستند و در پروژه های محدود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اجزای انواع آیفون تصویری

جدا از بحث مانیتور و پنل که دو بخش اصلی محسوب می‌شوند، برای راه اندازی یک سیستم آیفون های تصویری، به لوازم جانبی دیگر نیز احتیاج است. هنگام خرید پنل و مانیتور دیجیتال یا آنالوگ، باید هزینه ملزومات نصب آن ها را نیز در نظر داشت.

اجزای نصب آیفون تصویری آنالوگ

دو مورد از مهمترین اقلام و لوازم جانبی برای راه اندازی یک سیستم آیفون تصویری آنالوگ، ترانس و سوئیچر است. از ترانس برای تامین برق پنل و مانیتور استفاده می‌شود، سوئیچر هم برای ساختمان های بیشتر از ۴ واحد استفاده می‌شود تا از افت کیفیت تصاویر جلوگیری شود.

اجزای نصب آیفون تصویری دیجیتال

در سیستم آیفون تصویری تحت شبکه، برای سیم کشی توکار و اتصال پنل به مانیتور ها و بخش نگهبانی از کابل LAN استفاده می‌شود. در ادامه به منظور اینکه مانیتور ها و بخش نگهبانی بتوانند به یکدیگر در ارتباط باشند، وجود یک سوئیچ شبکه ضروری است. دستگاه سوئیچ به واسطه یک کابل POE علاوه بر تامین برق مورد نیاز برای مانیتور واحد ها و بخش نگهبانی، آن ها را به اینترنت نیز متصل می‌کند. هرچقدر که تعداد واحد ها و مانیتور ها بیشتر باشد، به سوئیچ بیشتر احتیاج است.
سوئیچ ها دارای انواع مختلفی هستند و هر یک از آن ها می‌توانند حداکثر تا یک تعداد مانیتور را تحت پوشش قرار دهند، در صورتی که تعداد مانیتور ها از ظرفیت سوئیچ بیشتر شود، دستگاه کند عمل می‌کند. سوئیچ شبکه برای تامین برق پنل درب ورودی کاربرد ندارد و برق پنل دیجیتال، به واسطه یک تغذیه برقرار می‌شود.

مزایا و معایب انواع آیفون تصویری

آیفون‌های تصویری یکی از ابزارهای مهم در سیستم‌ های ارتباط داخلی هستند که به کاربران امکان مشاهده و ارتباط با افرادی که پشت درب هستند را می‌دهند. آیفون‌های تصویری دیجیتال و آنالوگ هر کدام دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود هستند.

مزایا و معایب آیفون تصویری آنالوگ

استفاده از پنل و مانیتور های آنالوگ در بسیاری از ساختمان ها پر کاربرد است. شناخت جنبه های خوب و بد آیفون های تصویری آنالوگ به افرادی که قصد تهیه آن را دارند کمک می‌کند تا هنگام خرید اطلاعات بیشتری داشته باشند و در نتیجه بتوانند انتخاب درستی را پیش بگیرند.

قیمت مناسب آیفون تصویری آنالوگ

از آنجایی که اجزای سخت‌افزاری پنل و مانیتورهای آنالوگ در مقایسه با دیجیتال‌ها ساده‌تر می‌باشند، طبیعی است که قیمت آن‌ها نیز مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد. این سادگی در طراحی و تکنولوژی به کار رفته در آیفون‌های تصویری آنالوگ منجر به کاهش هزینه‌های تولید و در نتیجه قیمت نهایی محصول می‌شود.

تنوع بالا آیفون تصویری آنالوگ

پنل های آنالوگ می‌توانند دکمه شاسی، دکمه لمسی، کارتخوان و یا کدینگ باشند، همچنین مانیتور های آنالوگ نیز در مدل های مختلف تولید می‌شوند و می‌توانند قابلیت هایی مانند ارتباط داخلی، ذخیره عکس و فیلم و غیره داشته باشند. این حجم از تنوع در آیفون های تصویری آنالوگ به مشتریان حق انتخاب بیشتری را می‌دهد.

قابلیت محدود تر

اگرچه که آیفون های تصویری آنالوگ دارای قابلیت هایی همچون کارتخوان، دریافت تصاویر از دو ورودی، ارتباط داخلی و غیره هستند، اما لازم به ذکر است که این فرایند ها در آیفون های تصویری به طور محدود انجام می‌شوند. به فرض مثال برای ارتباط داخلی، هنگامی که دو واحد با یکدیگر یا بخش نگهبانی در حال مکالمه هستند، کلیه خطوط اشغال می‌شوند و دیگر امکان برقراری ارتباط سایر واحد ها با یکدیگر نمی‌باشد.

مزایا و معایب آیفون تصویری دیجیتال

از آنجایی که از پنل و مانیتور های تحت شبکه عمدتا در مجتمع های بزرگ استفاده می‌شود، باید طراحی و ساخت آن ها به گونه ای باشد که بتوانند به اکثر نیاز ها و انتظاراتی که از یک آیفون تصویری می‌رود پاسخ دهند. آیفون های تصویری آی پی، دارای نقاط ضعف و قدرت متفاوتی هستند که اطلاع از آن ها به شناخت بهتر کمک می‌کند.

قابلیت های گسترده

برعکس آنالوگ ها که صرفا برخی مدل ها دارای ارتباط داخلی، ذخیره عکس و فیلم و دریافت تصاویر از دوربین مداربسته هستند، اکثر آیفون های تصویری دیجیتال از این قابلیت ها پشتیبانی می‌کنند. مانیتور های دیجیتال می‌توانند از چندین دوربین ورودی و یا ارتباط داخلی نامحدود ( امکان مکالمه همزمان چند واحد بدون اشغال شدن خطوط) داشته باشند و یا اینکه در برخی پنل های دیجیتال، تا ۱۰ الی ۲۰ هزار تگ را شناسایی کنند. یکی از بهترین قابلیت های آیفون تصویری دیجیتال اتصال سنسور های ضد سرقت، تشخیص دود یا حریق، سنسور مگنت و غیره به آن ها است، این سنسور ها به شناسایی سریع خطر و گزارش آن کمک می‌کنند.

کیفیت صدا و تصویر خوب

آیفون های تصویری دیجیتال برای انتقال صدا و تصاویر محدودیت فاصله ندارند. تصاویر و صدا ها توسط پنل و مانیتور های تحت شبکه به حالت واضح و شفاف و بر مبنای تکنولوژی IP منتقل می‌شوند.

قیمت گران

معمولاً به دلیل استفاده از فناوری‌های پیشرفته، کیفیت بالاتر تصویر و صدا، اتصال به شبکه‌های وای‌فای و دسترسی از راه دور از طریق اپلیکیشن‌های موبایل باعث می‌شوند تا آیفون های تصویری دیجیتال دارای قیمت بالایی باشند. هزینه‌های تولید، تحقیق و توسعه برای تولید و بهبود پنل و مانیتور های تحت شبکه نیز بسیار بالا است.

تنوع کمتر محصولات آیفون تصویری دیجیتال

از آنجایی که از آیفون های تصویری تحت شبکه معمولا در پروژه های کم و محدود استفاده می‌شود، معمولا تولیدکنندگان بر روی این محصول آنچنان سرمایه گذاری نمی‌کنند و پنل یا مانیتور های آی پی خود را در مدل های محدود به بازار عرضه می‌کنند. این مسئله موجب می‌شود تا مشتریان برای خرید آیفون تصویری دیجیتال حق انتخاب کمتری داشته باشند.

نتیجه گیری

انواع آیفون تصویری دیجیتال و آنالوگ هریک دارای ویژگی و جزئیات منحصر به فرد خود هستند و برای آن ها نمی‌توان تعیین کرد که کدام یک خوب و کدام یک بد است. نیاز افراد باعث می‌شود تا تصمیم بگیرند بین این دو کدام را انتخاب کنند. ساختمان های پرجمعیت که مدیریت آن ها سخت تر می‌باشد و ارتباط لحظه ای با بخش نگهبانی یا نظارت بر روی دوربین های اطراف مجتمع و غیره در آن ها حائز اهمیت است باید به فکر تهیه یک سیستم آیفون تصویری دیجیتال باشند. در نقطه مقابل، ساختمان های کم واحد با یک سیستم آیفون تصویری آنالوگ می‌توانند نیاز خود را نسبت به درب باز کن رفع کنند و احتیاجی به هزینه اضافی نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist