دوربین مداربسته منازل چه ویژگی و قابلیت هایی باید داشته باشند؟

زنی در حال بررسی کردن محیط منزل به واسطه دوربین مداربسته می‌باشد.

دوربین های مداربسته در دسته ابزار نظارتی و حفاظتی قرار دارند که با تحت کنترل داشتن ۲۴ ساعته محیط در گزارش مداوم وضعیت و جلوگیری از خطرات موثر هستند. بسیاری از افراد برای اینکه محل زندگی امن و به دور از هرگونه تهدید داشته باشند، اقدام به تهیه دوربین مداربسته می‌کنند.

راهنمای خرید دوربین مداربسته خانگی

دوربین های مداربسته دارای قطعات و عملکرد های بسیاری هستند و کارایی هر مدل در مقایسه با مدل دیگر متفاوت می‌باشد، با شناخت تاثیر هریک از این قطعات می‌توان بهترین CCTV موجود در بازار را برای محل زندگی خود خریداری کرد.

رزولوشن تصویر مطلوب

اولین اصل یک دوربین خوب کیفیت تصویر بالای آن است. برای اینکه نشان داده شود یک دوربین تا چه حد می‌تواند وقایع داخل تصویر را با جزئیات ثبت کند و چهره ها را با وضوح بالا نشان دهد، از واحد مگاپیکسل استفاده می‌شود. مگاپیکسل نشان دهنده کیفیت تصویر است، هرچقدر که تعداد پیکسل های موجود در تصویر یک دوربین بیشتر باشد کیفیت تصاویر آن نیز بالاتر است. امروزه دوربین های مداربسته از ۱ مگاپیکسل تا ۱۲ مگاپیکسل و حتی بیشتر تولید می‌شوند. دوربین های مداربسته ۲ و ۴ مگاپیکسل برای محیط های خارجی منزل گزینه مناسبی هستند. برای محیط های داخلی نیز ۲ مگاپیکسل کافی است و احتیاجی به پرداخت هزینه بیشتر نمی‌باشد.

سنسور تشخیص حرکت

دوربین هایی که دارای این ویژگی هستند به محض شناسایی حرکت آژیر می‌کشند و یا به تلفن همراه افراد گزارش می‌دهد تا آن ها را مطلع کنند. با انجام برخی تنظیمات بر روی دوربین های دارای سنسور تشخیص حرکت، می‌توان برای آن ها به گونه ای برنامه ریزی نمود که فقط با تشخیص حرکت اقدام به ضبط کردن تصویر کنند و در غیر این صورت در شرایطی که پیکسل های دوربین ثابت هستند و حرکتی رخ نمی‌دهد دوربین هیچ ویدیو ای ذخیره نکند تا در هارد دستگاه NVR یا DVR حجم کمتری اشغال شود.

دید در شب با کیفیت

ویژگی night vision یا همان دید در شب، به دو صورت رنگی و سیاه سفید می‌تواند انجام شود. دوربین هایی که دارای دید در شب رنگی هستند، معمولا وضوح بالاتری دارند و برای محیط های خارجی منزل مانند پارکینگ یا پشت بام پیشنهاد می‌شوند تا بتوانند جزئیات بیشتری ثبت کنند و دوربین های دید در شب سیاه و سفید برای محیط های داخلی منزل مانند هال و پذیرایی و سال بخش ها مناسب می‌باشند. تمامی دوربین های مداربسته که دارای قابلیت night vision هستند، در شب حداکثر تا یک فاصله مشخصی را می‌توانند پوشش دهند و تصاویر آن را با کیفیت ضبط کنند.

شکل ظاهری مناسب محیط

تمامی دوربین های مداربسته موجود در بازار به دو صورت دام و بولت تولید می‌شوند. دوربین های دام در گوشه سقف نصب می‌شوند و زیاد جلب توجه نمی‌کنند از این جهت می‌توانند برای بخش هایی مانند هال، پذیرایی و اتاق خواب استفاده شوند. دوربین های بولت در مقایسه با دام های ظاهر بزرگتر و نقش بازدارندگی بیشتری دارند، از آن ها می‌توان برای پارکینگ، انباری، راهرو ها، بالکن و حیاط استفاده کرد.

دو عدد دوریبن بولت و دام که از لحاظ ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. بولت در محیط خارجی نصب شده است و دام در فضای داخلی قرار دارد.

فناوری ساخت نوین

دوربین های مداربسته از لحاظ تکنولوژی به دو دسته IP (تحت شبکه) و AHD (اچ دی آنالوگ) تقسیم می‌شوند. دوربین های تحت شبکه جدیدتر می باشند و قابلیت های بیشتری دارند. مدل های AHD در مقایسه با IP ها قیمت ارزان تر ولی ویژگی کمتری دارند.

اتصال به اینترنت راحت

دسته ای از دوربین های مداربسته در بازار تولید می‌شوند که بی سیم (wireless) می‌باشند و برای ذخیره اطلاعات یا انتقال آن ها بر روی تلفن همراه به هیچ سیم کشی و دستگاه ضبط کننده ای احتیاج ندارند. این دوربین ها به واسطه سیم کارت یا WIFI به اینترنت وصل می‌شوند و سپس تمامی تصاویر را بر روی تلفن همراه افراد منتقل کنند. ویدیو های دوربین های wireless می‌تواند در فضای ابری و یا کارت حافظه ذخیره شوند. دوربین های بی سیم بهترین گزینه برای استفاده در منازل هستند زیرا باعث می‌شوند تا دیگر احتیاجی به دستگاه NVR و نصاب نباشد، کار کردن با آن ها راحت است و به کاهش هزینه ها کمک می‌کنند.

زاویه دید گسترده

هنگامی که دوربین مداربسته در محیط نصب می‌شود، تا یک حد مشخصی از فضا را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد و ممکن است که سایر بخش ها در دید دوربین نباشند. به منطقه تحت پوشش یک دوربین مداربسته زاویه دید گفته می‌شود. فاصله بین سنسور و لنز دوربین مقدار زاویه دید را تعیین می‌کند، هرچقدر که این فاصله کمتر باشد دوربین می‌تواند وسعت دید بیشتری داشته باشد. برای محیط هایی مانند لابی ساختمان، حیاط و یا پارکینگ که یک فضای گسترده هستند و نمی‌توان تنها با یک دوربین بر روی آن ها تسلط داشت، دوربین های چشم ماهی ( زاویه دید ۳۶۰ درجه) و دوربین های PTZ ( چرخش ۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی) پیشنهاد می‌شوند. این مدل دوربین ها گران قیمت هستند و عمدتا برای محیط های خارجی منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درجه حفاظت IP

در برخی از قسمت های خارجی منزل مانند حیاط، پارکینگ های بدون سقف، بالکن یا پشت بام لازم است تا دوربین نصب شده بتواند در برابر عواملی همچون باران، برف و گرد و غبار مقاومت خوبی داشته باشد. یک دوربین مناسب برای محیط های خارجی ساختمان باید دارای درجه حفاظت IP بیشتر از ۶۵ باشد.

داشتن میکروفن و اسپیکر

میکروفن به ضبط و دریافت صدا و اسپیکر به پخش صدا کمک می‌کند، این قابلیت موجب می‌شود تا بتوان از طریق دوربین یک مکالمه دو طرفه داشت. با نصب کردن دوربین های دارای میکروفن و اسپیکر در داخل یا خارج منزل، می‌توان در صورت وقوع سرقت یا رخ دادن خطر با استفاده از اسپیکر سارقان را تهدید و اقدام به ترساندن و فراری دادن آن ها کرد. میکروفن دوربین نیز می‌تواند صدا را ضبط کند به عنوان سند استفاده شود.

مردی در حال دریافت صدا و صحبت کردن از طریق دوربین مداربسته نصب شده در خانه اش می‌باشد.

پشتیبانی از مکانیزم های بهبود دهنده کیفیت تصاویر

تغییر شرایط نوری یا آب و هوایی می‌توانند بر روی کیفیت ویدیو ها تاثیرگذار باشند. برخی از دوربین های مداربسته به واسطه نرم افزار یا قطعات سخت افزاری سعی می‌کنند تا تاثیر منفی ناشی از این تغییرات را کاهش دهند و کیفیت ویدیو را حفظ کنند. یک دوربین خوب باید حداقل دارای چند مورد مکانیزم های بهبود دهنده کیفیت تصاویر مانند ICR، WDR، AGC، BLC، DNR،HLC، DWDR، Defog، EIS باشد.

 • ICR-Infrared Cut Filter: ثبت تصاویر رنگی در روز و استفاده از نور مادون قرمز در شب و شرایط نوری کم؛
 • WDR-Wide Dynamic Range: ثبت جزئيات بیشتر در شرایط نوری با تفاوت بین قسمت‌های روشن و تاریک؛
 • AGC-Automatic Gain Control: تنظیم ولتاژ سیگنال تصویر را در برابر تغییرات نوری؛
 • BLC-Backlight Compensation: تنظیم وضوح سوژه هنگام روشن تر بودن پس زمینه؛
 • DNR-Digital Noise Reduction: کاهش نویز های تصویر؛
 • HLC-High Light Compensation: کاهش نور محو شده در شرایط نوری قوی در بخش‌های خاص صحنه؛
 • Defog: حذف مه و غبار از شرایط نوری و آب و هوایی دشوار؛
 • EIS-Electronic Image Stabilization: استفاده از حسگر و پردازشگرهای تصویر برای کاهش لرزش‌های دوربین و استحکام تصویر.

مقرون به صرفه بودن

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که تنها زمانی امنیت خانه آن ها تامین می‌شود که به سمت دوربین های گران قیمت بروند. این در حالی است که هنگام خریدن یک دوربین مداربسته باید ابتدا شرایط محیط را بررسی و سپس اقدام به خرید کرد. در بالاتر به ویژگی های یک دوربین خوب خارجی اشاره شد اما در برخی موارد اصلا احتیاجی نیست که دوربین مد نظر تمامی این ویژگی ها را به صورت یکجا داشته باشد، به فرض مثال برای بخش های داخلی منزل می‌توان از دوربین های کمتر از IP65 استفاده کرد یا برای برای محیط های کوچک احتیاجی به کیفیت تصویر بالا نیست، رعایت کردن این مسائل باعث می‌شود تا از دوربین های گران قیمت فاصله گرفت و خرید منطقی تری داشت.

برند معتبر

شرکت تولید کننده نشان دهنده اصالت کالا است. سیماران، هایک ویژن، هایلوک، داهوا و اکسیس جز برند هایی هستند که محصولات آن ها کیفیت قابل قبولی دارند. معمولا برند های پرفروش محصولات تولیدی خود را در رنج قیمتی متفاوت تولید می‌کنند تا افراد با هر مقدار بودجه بتوانند حق انتخاب و قدرت خرید داشته باشند.

گارانتی قابل اطمینان

دوربین های مداربسته نیز مانند هر وسیله دیگری می‌توانند به دلایل مختلف دچار خرابی و مشکل شوند. هنگام خرید باید دقت کرد که خدمات پس از فروش محصول توسط چه شرکتی صورت می‌گیرد. معمولا بیشتر برند های شناخته شده دارای گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت خود هستند و اجازه نمی‌دهند تا محصولات آن ها توسط شرکت های ناشناخته ضمانت شود.

چند مدل از بهترین دوربین مداربسته برای منزل

دوربین های مداربسته باید با توجه به شرایط محیط نصب باید خریداری شوند. در ادامه به چند مورد از دوربین های مداربسته که برای منازل بهترین گزینه هستند اشاره می‌شود. این دوربین ها از برند های معتبر همراه با گارانتی قابل اطمینان می‌باشند و ویژگی های آن ها برای استفاده در منازل مناسب است.

 • دوربین مداربسته داهوا HAC-HFW1209CP-LED
 • دوربین مداربسته سیماران SM-D224CVTA
 • دوربین مداربسته بی سیم آیمو IPC-A22EP-G
 • دوربین مداربسته سیماران SM-IPN2410DL
 • دوربین مداربسته IP سیماران SM-IP2510DL

دوربین های مداربسته شناخته و مناسب منازل که برند های داهوا، سیماران و آیمو هستند.

مکان مناسب نصب دوربین مداربسته در منزل

در بخش های مختلفی از منزل می‌توان دوربین نصب کرد. حیاط، پارکینگ، راهرو، پشت بام و حتی انباری از جمله محیط های خارجی محسوب می‌شوند. درب ورودی، اتاق خواب، هال و پذیرایی نیز قسمت های داخلی خانه هستند. ویژگی و قابلیت های یک دوربین تعیین می‌کند که مناسب محیط داخلی منزل است یا اینکه باید در فضای خارجی قرار داده شود.

 • نقاط کور ساختمان
 • محیط های پر رفت و آمد
 • بخش های های حیاتی (موتورخانه، پمپ آب)

از جمله محیط هایی هستند که در هر منزلی باید به واسطه دوربین تحت پوشش قرار داده شوند. در صورتی که افراد متفرقه بدون نظارت به این قسمت ها وارد شوند می‌توانند امنیت ساختمان را تحت تاثیر قرار دهند.

قیمت انواع دوربین مداربسته خانگی

تمامی مواردی که در بالاتر به عنوان راهنمای خرید دوربین مداربسته خانگی بیان شدند می‌توانند در قیمت دوربین مداربسته تاثیرگذار باشند. هرچقدر که به قابلیت‌های دوربین افزوده می‌شود، قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. به عنوان مثال، دوربین‌هایی که دارای رزولوشن بالا، زاویه دید گسترده، قابلیت ضبط در شب با کیفیت بالا (Night Vision)، امکان اتصال به شبکه‌های بی‌سیم، و ذخیره‌سازی ابری هستند، به دلیل فن‌آوری‌های پیشرفته‌ای که در آن‌ها استفاده می‌شود قیمت بیشتری دارند. همچنین، عواملی مانند مارک دوربین، کیفیت ساخت، و محل تولید نیز می‌توانند در تعیین قیمت نقش مهمی داشته باشند.

نتیجه گیری

هر قسمت مختلف از منزل، نیازمند دوربینی است که متناسب با شرایط باشد. تک به تک نکاتی که درباره خرید دوربین مداربسته در بالا به آن ها اشاره شد می‌توانند بر عملکرد نهایی دوربین موثر باشند. هنگام خرید باید میزان نور محیط نصب، متراژ فضا، داخلی یا خارجی بودن و سایر موارد را به خوبی بررسی کرد و سپس با توجه به شرایط اقدام به تهیه دوربین مداربسته برای منزل نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist