لیست غذاهایی که با غذاساز می‌توان آماده کرد؟

چند مدل از غذاهایی که می‌توان به واسطه دستگاه غذاساز آن ها آماد سازی کرد. | برقیجات

به واسطه غذاساز می‌توان انواع مختلفی از غذا و دسر را تهیه کرد. دستگاه های غذاساز به دو نوع تک کاره و چندکاره (همه کاره) تقسیم می‌شوند. مدل های تک کاره تنها این قابلیت را دارند که مواد غذایی را به حالت های مختلف رنده کننده اما غذاساز چندکاره علاوه بر رنده کردن مواد غذایی، می‌تواند آن ها را خرد، آسیاب، مخلوط، همزدن و حتی آبگیری کند.

کارایی دستگاه غذاساز چند کاره

از دستگاه غذاساز به ویژه مدل های همه کاره می‌توان برای تهیه انواع مختلف غذا استفاده کرد. غذاساز عمدتا در دسته ابزار آماده سازی مواد غذایی است و برای انجام فرایند های قبل از پخت کاربرد دارد، البته در مواردی برای ترکیب و ایجاد تغییرات در مواد غذایی پخته شده نیز استفاده می‌شود. دستگاه غذاساز می‌تواند در تهیه انواع خمیر، اسموتی، سالاد، سس، کره، سوپ، کوکو و غیره نقش موثری داشته باشد.

آماده سازی چند نوع غذا با دستگاه غذاساز

دستگاه غذاساز، با توانایی انجام کارهای متعدد و متنوع، در هر بخش وظیفه خود را با دقت بالا انجام می‌دهد. این دستگاه می‌تواند در تهیه مواد اولیه انواع غذاهای ایرانی و فرهنگ‌های مختلف جهان کمک شایانی به افراد بکند. با امکانات مختلفی که در اختیار کاربر قرار می‌دهد، از جمله خرد کردن، مخلوط کردن، پخت و پز، خمیر زدن و غیره فرآیند آشپزی را به شکل چشمگیری سرعت می‌بخشد.

همبرگر

پایه اصلی همبرگر، گوشت چرخ کرده و پیاز می‌باشد. برای تهیه همبرگر ابتدا باید گوشت را چرخ و سپس پیاز رنده شده را به آن اضافه کرد. این مسئله علاوه بر زمانبر بودن، موجب خستگی و حتی مواجه شدن با خطراتی همچون بریدن دست هنگام کار با رنده همراه است. غذاساز به واسطه تیغه خردکن می‌تواند به راحتی گوشت را در عرض چند دقیقه به خوبی تا جایی خرد کند که کاملا ریز شود. برای رنده یا خرد کردن پیاز هم می‌توان از تیغه رنده یا تیغه خردکن استفاده کرد. در آخر سر می‌توان با ترکیب کردن گوشت و پیازی که هر دو تنها به وسیله یک غذاساز بدون استفاده از هیچ ابزار آشپزخانه دیگر مانند چرخ گوشت یا رنده، ریز و خرد شده اند یک همبرگر تهیه کرد.

خردکردن پیاز و گوشت برای آماد سازی مواد همبرگر.

کتلت

مواد اولیه کتلت گوشت چرخ کرده، پیاز و سیب زمینی می‌باشد. در ابتدای کار با رنده کردن پیاز و سیب زمینی به واسطه تیغه خردکن یا تیغه رنده غذاساز، آن ها را ریز ریز و سپس آبگیری کرده. بعد از اینکه گوشت نیز توسط غذاساز کاملا چرخ و خرد شد، پیاز و سیب زمینی خرد شده و سایر ادویه جات و ترکیبات دیگر همچون تخم مرغ و آرد را به مواد گوشت اضافه کرده و ورز داده می‌شوند.

فردی در حال خرد کردن گوشت، پیاز و سیب زمینی برای تهیه کتلت است.

حمص

حمص یک غذای بسیار لذیذ می‌باشد که اصالت آن به کشور های عربی باز می‌گردد. اصلی ترین بخش حمص نخود است. برای درست کردن حمص، این نکته خیلی حائز اهمیت بوده که نخود ها به خوبی خرد و با یکدیگر و مواد ترکیب شوند. برای تهیه حمص تنها کافی است که نخود های پخته شده به همراه ارده، سیر و سایر ترکیبات داخل دستگاه غذاساز ریخته شوند و تا جایی خرد و مخلوط شوند که یک بافت نرم به دست آید. به واسطه یک غذاساز تنها می‌توان در عرض چند دقیقه یک حمص خوشمزه و دلچسب تهیه کرد.

مواد حمص در داخل یک غذاساز ریخته شده اند تا به واسطه غذاساز مواد اولیه حمص ترکیب شوند. | برقیجات

روستی سیب زمینی

سیب‌زمینی و سینه مرغ از جمله مهم‌ترین ترکیبات در غذای روستی سیب زمینی هستند که با استفاده از غذاساز می‌توان آماده‌سازی آن‌ها را انجام داد. برای تهیه یک روستی سیب زمینی، ابتدا باید سیب‌زمینی‌ها را با رنده‌ی درشت در غذاساز رنده کرد. سپس مرغ‌ها را پخته و برای ریش ریش شدن، به مدت حدود ۱۰ تا ۲۰ ثانیه به داخل غذاساز ریخته می‌شوند. در مرحله آخر، سیب‌زمینی، سینه مرغ، ادویه‌جات و سایر مواد را با یکدیگر ترکیب کرده، تا مایه اولیه‌ی غذا آماده شود. ( برای غذاساز هایی که دارای همزن می‌باشند، بهتر است که ریش ریش کردن مرغ به واسطه همزن انجام شود)

ریش کردن مرغ به واسطه همزن و خرد کردن سیب زمینی با غذاساز تا به واسطه ان ها رستی سیب زمینی پخته شود.

پیتزا

تهیه خمیر پیتزا احتیاج به زمان زیادی دارد و نیازمند این است که به صورت مداوم ورز داده شود. اکثر دستگاه های غذاساز دارای تیغه مخصوص خمیر زنی هستند که جنس آن معمولا از پلاستیک می‌باشد و برای تهیه انواع خمیر استفاده می‌شود. با ریختن  آب و آرد و خمیر مایه در داخل دستگاه و قرار دادن تیغه خمیر زنی در مخزن، می‌توان در عرض چند دقیقه خمیر پیتزا تحویل کرد. برای تهیه سس پیتزا هم باید از قسمت مخلوط کن غذاساز استفاده کرد تا بتوان به واسطه آن برای پوره گوجه و ترکیب آن با سایر ادویه جات ها بهره برد.

فرد در حال درست کردن خمیر و سس گوجه منظور تهیه پیتزا است.

لازانیا سبزیجات

ابتدا باید با کمک رنده غذاساز، هویج‌ها را رنده و به واسطه خردکن، پیاز ها، سیر، کدو سبز، فلفل دلمه ای، اسفناج و قارچ ها را جداگانه خرد کرد. سپس با کمک مخلوط کن غذاساز گوجه فرنگی ها را پوره نمود. در نهایت در یک تابه بزرگ، ابتدا سیر و پیاز را اندکی تفت داد و سپس سایر سبزیجات خرد شده را به آن اضافه کرد. در ادامه پوره گوجه‌فرنگی را بر روی مواد تفت خرده ریخت و اجازه داد تا سس غلیظ شود و ادویه را به آن اضافه کرد. بعد از اینکه مواد اولیه با کمک غذاساز تهیه شدند، این به سلیقه افراد است که لازانیا خود را چگونه طبخ کنند.

هویج خرد شده برای درست کردن لازانیا سبزیجات.

مزیت استفاده از غذاساز برای آماده سازی غذا

غذاساز می‌تواند همزمان کار چندین وسیله برقی آشپزخانه را نیز دهد که این مسئله به کاهش هزینه ها کمک می‌کند. این وسیله برقی آشپزخانه موجب می‌شود تا زمان کمتری صرف آماده سازی غذا شود و برای استفاده در حجم بالای مواد غذایی مناسب است. غذاهایی که احتیاج به تهیه خمیر یا رنده کردن مواد دارند باعث خسته شدن دست می‌شوند اما این مشکل با استفاده از دستگاه غذاساز قابل رفع است.

نتیجه گیری

این مقاله بیشتر درباره نقش و اهمیت غذاساز در آماده‌سازی مواد اولیه برای انواع غذاها بوده و هدف آن این است که نشان دهد چگونه یک دستگاه غذاساز می‌تواند فرآیند آشپزی را برای افراد ساده‌تر کند. بنابراین، دستور پخت کامل برای اکثر غذاها در اینجا قرار نمی‌گیرد و تنها بخش‌هایی از فرایند آماده‌سازی غذا که با استفاده از غذاساز انجام می‌شود، مورد بحث قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفاً ایمیل یا نام کاربری خود را جهت بازیابی رمز عبور وارد نمایید

Add New Playlist